Z inicjatywy p. Henryki Wyrzykowskiej pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Kosakowa 27 października naszą szkołę odwiedził teatrzyk. W teatralnej formie zostały zaprezentowane dzieciom zagrożenia związane z nadużywaniem alkoholu oraz paleniem tytoniu. Przygody Pana Kleksa uświadomiły dzieciom potrzebę dzielenia się z innymi oraz radość płynącą z niesienia bezinteresownej pomocy. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dzieci o ryzyku związanym z różnego typu używkami oraz przyjęcia właściwej postawy wobec zagrożeń współczesnego świata. Pani Henryce serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w naszej pracy wychowawczej.
Teatrzyk w naszej szkole
DĘBOGÓRSKIE KWIATKI DLA HOSPICJUM
17 października 2010 dzieci z naszej szkoły wystąpiły w Gdyni w muszli koncertowej, przed Teatrem Muzycznym. Hospicjum św. Wawrzyńca z Oksywia organizowało "Pola Nadziei", zachęcano ludzi do sadzenia cebulek żonkili, które zakwitną wiosną. Występ dzieci przyciągał przechodzących ludzi do wzięcia udziału w tej akcji. Dzieci z zespołu "Dębogórskie kwiatki" zaprezentowały repertuar kaszubski: koseder, cinda, szewiec …. W drugiej części programu dziewczynki z klasy IV zatańczyły dwa tańce współczesne, klasa I - poloneza, a solistki ( Natalia Szczygieł, Honorata Miszewska, Małgorzata Śliwa) zaśpiewały piosenki. Na koniec wszyscy podskakiwaliśmy w rytmie polki amerykańskiej. Dzieci wraz z nauczycielkami: Teresą Czerwińską. Emilią Mathea i Izabelą Pieczyńską oraz rodzice otrzymali serdeczne podziękowania od dyrektora hospicjum, księdza Grzegorza Milocha.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
JESIEŃ Z LATAWCEM
Październik przywitał nas piękną pogodą, w związku z czym odbyło się w naszej szkole Święto Latawca. Zabawa rozpoczęła się pokazem magii oraz cyrkowych akrobacji artystów z Odessy. Pokaz wywołał wiele entuzjazmu wśród publiczności. Było mnóstwo radości i oklasków.
Następnie wszyscy przenieśliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbył się konkurs na najpiękniejszy latawiec. W Jury zasiadał m.in. p. Józef Melzer sołtys wsi Dębogórze, któremu za współpracę bardzo serdecznie dziękujemy. W konkursie pierwsze miejsce w kategorii klas IV – VI zajęli wychowankowie klasy IV, w kategorii klas 0 – III uczniowie z klasy I a. Najpiękniejszy latawiec z oddziałów przedszkolnych przygotowała grupa „Biedronek”, czyli pięciolatki. Prawdziwym jednak sprawdzianem dla latawców był pokaz ich umiejętności latania. Te, które wzbiły się w powietrze, wzięły udział w konkursie na najdłużej utrzymujący się na niebie latawiec. Pierwsze miejsce zajął latawiec Joanny Kazub z klasy IV, właścicielem drugiego najdłużej utrzymującego się latawca była Marta Nowosielska również z klasy IV, a trzecie miejsce zajęła Martyna Majdecka z klasy VI b.
Impreza kontynuowana była na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się konkurencje sportowe takie jak: przeciąganie liny i skoki w workach. Zawody sportowe urozmaicone zostały występem dwóch dziewczęcych zespołów tanecznych. Ponadto odbył się konkurs na najlepszy wierszyk związany z owocami lub warzywami. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni soczkami oraz jabłuszkami, a w konkursie na najładniejszy uśmiech po wypiciu soku z cytryny pierwsze miejsce zajął Mateusz Bujak z kl. VI a.
Wszystkim dzieciom oraz ich wychowawcom gratulujemy wspaniałych pomysłów w tworzeniu latawców oraz woli walki w zawodach sportowych.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Święto Edukacji Narodowej zostało uczczone w naszej szkole uroczystym apelem. Występ został przygotowany pod kierunkiem p. Magdaleny Piasecznej oraz p. Łukasza Kołaka przez chór szkolny. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz składali życzenia Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły. Zwieńczeniem uroczystości były specjalne życzenia oraz uroczyste odśpiewanie „Stu lat!” dla obchodzącej tego dnia urodziny p. Dyrektor Haliny Foltynowicz. Wszyscy uczniowie serdecznie dziękowali nauczycielom za codzienny trud pracy dydaktycznej i wychowawczej. Na uroczystość zaproszeni zostali emeryci, którzy wiele lat z poświęceniem pracowali w szkole w Dębogórzu. Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnił swoją obecnością p. Adam Miklaszewicz przewodniczący Rady Gminy Kosakowo, który również złożył życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom. Podczas uroczystości głos zabrał także ksiądz Jan Grzelak, który w swojej przemowie mówił o trudnym powołaniu, jakim jest praca nauczyciela. Dodał otuchy wszystkim nauczycielom i przypomniał, że ciężar wychowania spoczywa głównie na rodzicach, którzy są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci. Nawoływał, aby rodzice kształtowali w dzieciach szacunek do wszystkich dorosłych, nauczycieli oraz katechetów. Uroczystość dostarczyła obecnym wielu wzruszeń i łez radości.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny.
DZIEŃ PAPIESKI
„Zwiastuję Wam radość wielką – mamy Papieża!” – tymi słowami 16 października 1978 r. obwieszczono światu objęcie tronu papieskiego przez Karola Wojtyłę, który przybrał imię Jana Pawła II.
W rocznicę tego wydarzenia w Szkole Podstawowej w Dębogórzu odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci naszego wielkiego rodaka. Uczniowie przedstawili życiorys Karola Wojtyły, recytowali wiersze upamiętniające postać i czyny naszego papieża. Piosenki śpiewane podczas apelu przypominały o dobroci i mądrości Jana Pawła II. Wszyscy obecni na apelu mieli okazję obejrzeć tablicę upamiętniającą osobę papieża. Na końcu uroczystości został zaprezentowany film animowany o życiu Karola Wojtyły. Nad przebiegiem całości wydarzenia czuwała pani katechetka Olga Piechowska, której serdecznie dziękujemy za dostarczenie wielu wzruszających chwil. Niech wynikiem naszej wspólnej zadumy nad dziełem papieża Jana Pawła II będzie pamięć o jego słowach:
„ Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości własnej oraz narodu i Kościoła”
Zdjęcia - patrz album fotograficzny.
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Piątek 24 września 2010 roku zapisał się w pamięci uczniów dwóch pierwszych klas Zespołu Szkoły Podstawowej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dębogórzu jako poważne święto, bowiem tego dnia składali ślubowanie i zostali pasowani na „pełnoprawnych” uczniów. Uroczystość rozpoczęła się w obecności licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości.Żeby zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej najmłodsi musieli zdać wcześniej odpowiedni egzamin. Egzamin rozpoczęły wróżki – dobra i zła. Ta zła „zaczarowała” wszystkie dzieci, i żeby zdjąć klątwę, należało wykazać się wiedzą.Dzieci musiały wybrać się w podróż do czterech krain i z każdej coś przynieść. Dzieci odwiedziły krainę muzyki, pracy, miłości i mądrości. Swoimi wiadomościami i umiejętnościami zachwyciły rodziców i wszystkich zgromadzonych.
Najbardziej uroczysty był sam moment ślubowania i pasowania w obecności szkolnego sztandaru — zgodnie z tradycją dyrektor szkoły Halina Foltynowicz dokonała aktu pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia poprzez położenie mu na ramieniu magicznego, wielkiego ołówka oraz wręczyła każdemu dyplom pasowania, książkę zakupioną przez Radę Rodziców oraz teczkę na świadectwa. Pierwszoklasiści przyrzekali, że wytrwają w szkolnych obowiązkach, zobowiązali się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu i godnie reprezentować dobre imię szkoły. Dyrektor szkoły p. H. Foltynowicz w ciepłych słowach skierowanych do uczniów życzyła im wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy.
Po złożeniu przysięgi pierwszoklasiści deklamowali prośby skierowane do swoich rodziców. Rodzice, którzy towarzyszyli pociechom, nie kryli dumy i wzruszenia. W tym dniu również złożyli przysięgę, że będą zawsze mieć w pamięci, że dziecko jest wielkim darem i cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata. Sami bohaterowie uroczystości byli weseli, ale zachowywali stosowną do powagi sytuacji postawę. Na zakończenie uroczystości w podziękowaniu dla rodziców dzieci zatańczyły nasz narodowy taniec – polonez. Potem razem ze swoimi wychowawczyniami: p. T. Czerwińską i p. H. Pacyńską oraz rodzicami udały się na poczęstunek do swoich klas.Zdjęcia - patrz album fotograficzny
ŚWIĘTO SZKOŁY
24 września obchodziliśmy uroczyście Święto Szkoły. Ponieważ patronami naszej szkoły są Obrońcy Kępy Oksywskiej, to przede wszystkim ich pamięci poświęcony był ten dzień. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć prezentację poświęconą historii II RP oraz wojnie obronnej Polski w 1939 r. Uroczystość zapoczątkowała „Pieśń Legionów Polskich” wykonana przez chór szkolny. Po wykładzie chór zaprezentował dalszą cześć swego programu artystycznego obejmującego kilka piosenek żołnierskich.
Po występach zaproszeni goście – członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej LOW zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie polskich żołnierzy – obrońców Kępy z 1939 r. oraz opowiedzieli o działalności swojego stowarzyszenia. Każdy mógł dotknąć repliki polskiej broni i munduru.
Tego dnia odbyła się również najważniejsza uroczystość dla pierwszoklasistów – pasowanie na ucznia, którego uroczyście dokonała p. Dyrektor Halina Foltynowicz.
Zdjęcia - album fotograficzny
SPRZĄTANIE ŚWIATA
20 września 2010 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątania Świata ". Dzieci z grup przedszkolnych posprzątały teren wokół szkoły, a uczniowie klas I - VI teren Dębogórza od boiska koło sklepu do lasu. Ogółem zebraliśmy 22 duże worki śmieci. Wśród śmieci przeważały butelki szklane i plastikowe, opakowania po chipsach oraz folie do opakowań.
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA WALK W OBRONIE KĘPY OKSYWSKIEJ
Jak co roku uczniowie naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym, brali udział w uroczystościach upamiętniających zakończenie walk w obronie Kępy Oksywskiej w 1939 r. pod obeliskiem w Mostach.
Mszę św. w intencji poległych żołnierzy celebrował Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódźa uroczystości uświetniła kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
JĘZYK KASZUBSKI W NASZEJ SZKOLE
W naszej szkole dzieci z klasy Ia uczą się języka kaszubskiego. W ramach swoich zajęć 18 września grupa wybrała się wraz ze swoją panią Teresą Czerwińską na wycieczkę do Galerii Domowej w Pierwoszynie. Pani Alina, gospodyni tego wspaniałego miejsca, pokazała dzieciom, jak oglądać eksponaty w galerii, jak się nimi zachwycać. Pozwoliła też zawiesić dzieciom swoje prace plastyczne, które okazały się niezłymi dziełami sztuki. Dzieci wraz ze swoją panią podróżowały po spokojnym i wzburzonym morzu małymi, papierowymi łódeczkami.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ SALI GIMNASTYCZNEJ
.
Drugi dzień roku szkolnego był dla naszej szkoły dniem szczególnym. Dokonano wtedy uroczystego otwarcia nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Z tej okazji do szkoły przybyło wielu dostojnych gości m.in. Starosta powiatu puckiego p. Wojciech Dettlaff, przedstawiciel kuratorium oświaty p. Beata Wolak, wójt gminy Kosakowo – Jerzy Włudzik oraz inni przedstawiciele władz samorządowych. Gościem specjalnym był dwukrotny złoty medalista olimpijski w zapasach – Andrzej Wroński. Całą uroczystość prowadziła p. Dyrektor Halina Foltynowicz. Po części oficjalnej odbył się specjalny pokaz sportowy przygotowany przez nauczyciela WF – Mariusza Wińskiego. W pokazie tym wzięli udział również zaproszeni goście. Nie zabrakło również występu szkolnego chóru przygotowanego przez p. Magdalenę Piaseczną.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
REMONT ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Podczas tegorocznych wakacji szkolnych w Zespole Szkoły Podstawowej im. Obrońców Kępy Oksywskiej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dębogórzu trwał remont świetlicy szkolnej. Pomieszczenie to jest usytuowane w starym przedwojennym budynku i od wielu lat nie było remontowane. W związku z tym, iż ściany, sufit i podłoga wymagały natychmiastowego odnowienia, postanowiliśmy pozyskać wsparcie z zewnątrz. Pomocną dłoń wyciągnęli do nas Dyrekcja LeRoy Merlin w Rumi, które zasponsorowało materiały budowlane: płyty kartonowo gipsowe, farby, lamperię drewnianą. Państwo Justyna i Szymon Tabakiernik zakupili stoliki i krzesełka, finansowo zaś wsparli nas Państwo Sylwia i Dominik Skarżyńscy. Nad całością prac czuwały pani projektant wnętrz Joanna Jankowska oraz nauczyciel świetlicy pani Angelika Ptach.
Świetlica po remoncie budzi podziw nie tylko uczniów, ale również wszystkich odwiedzających.
Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękują: Dyrektor Szkoły, nauczyciel świetlicy, ale przede wszystkim uczniowie. Nagrodą dla nas niech będzie uśmiech dzieci.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011
„Witaj szkoło!” – radośnie wykrzyknęli uczniowie 1 września tego roku. Wszystkie dzieci po długich i słonecznych wakacjach przybyły do szkoły, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Uroczystość powitalną przygotowały p. Dorota Kupis i p. Izabela Pieczyńska z pomocą swoich wychowanków. Apel łączył w sobie elementy powitania roku szkolnego oraz pożegnania wakacji. Nikt też nie zapomniał o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przedstawiono w formie literackiej fakty dotyczące września 1939 roku, a zaprezentowany repertuar muzyczny podkreślał powagę tematu. Złożono również wiązankę kwiatów pod tablicą patrona szkoły: Obrońców Kępy Oksywskiej. Pani dyrektor przedstawiła całej społeczności szkolnej nowych nauczycieli oraz przywitała tych, którzy wrócili do pracy po rocznej przerwie. Wychowawcy przekazali uczniom plany lekcji i życzyli wszystkim powodzenia w nowym roku szkolnym.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010
Tego dnia cała społeczność szkolna zgromadziła się na głównym holu. Po powitaniu pani dyrektor Haliny Foltynowicz, odśpiewano hymn państwowy. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem uczniom klas I - V. Następnie głos zabrał ksiądz, który gratulował wszystkim promocji do następnej klasy i udzielił błogosławieństwa na nadchodzące wakacje. Na koniec uroczystości pani dyrektor życzyła udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu we wrześniu do szkoły.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
WIECZOREK POŻEGNALNY KLAS VI
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
OLIMPIADA LETNIA
Jak co roku w naszej szkole odbyła się OLIMPIADA LETNIA, w której brali udział uczniowie z trzech gminnych szkół. Dzień Sportu otworzyła pani dyrektor Halina Foltynowicz i wójt gminy pan Jerzy Włudzik. Życzyli zawodnikom wysokich wyników we wszystkich dyscyplinach i gry fair play. Po wysłuchaniu hymnu igrzysk i wciągnięciu flagi olimpijskiej na maszt rozpoczęto zawody. Dzieci rywalizowały w takich dyscyplinach jak: bieg na 50m, skok w dal, pchnięcie piłką lekarską, bieg na 600m, 800m i 1000m, wyścigi rzędów , konkurs wiedzy oraz gry zespołowe - koszykówka dziewcząt, piłka nożna chłopców i biegi sztafetowe. W ogólnej punktacji nasza szkoła uplasowała się na II miejscu. Pierwsze miejsce zajęła szkoła z Mostów, a trzecie - szkoła z Pogórza. Dzień Sportu przebiegał w miłej atmosferze, tym bardziej, że dopisywała pogoda.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
DZIEŃ DZIECKA
W tym roku Dzień Dziecka został połączony z Regionalnym Świętem Rodzinnym. Pogoda nie sprzyjała - nie było słońca - ale nie zepsuło to doskonalej zabawy. "Coś dla ciała , co dla ducha" - Rada Rodziców przygotowała poczęstunek w postaci ciast,sałatek, śledzia z ziemniakami, kawę i herbatę. Były również kielbaski z grilla, a dla dzieci z okazji ich święta każde dostało soczek i "słodkość" w postaci batonika. Czas upływał miło, bo podczas poczęstunku występowali uczniowie z naszej szkoły. Impreza zakończyła się o godzinie 17.30. Choć było chłodno,deszcz nie padał i wszyscy byli zadowoleni.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
IX Przegląd Pieśni o Morzu - Jantarowi Bôt
Dnia 2.06 w Domu Kultury w Pierwoszynie odbył sie IX Przegląd Pieśni o Morzu - Jantarowi Bot. Dominika Eliasz i Julia Kaleta (jako zespół Jantarki) zajęły II miejsce.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
WYCIECZKA KLAS VI
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
DZIEŃ EUROPEJSKI - AUSTRIA
Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej i obchodzimy go jako Dzień Europy.Jak co roku w naszej szkole świętujemy ten dzień przedstawiając kolejny kraj europejski. W tym roku była to Austria. Celem podczas zabawy było poznanie obyczajów i kultury danego kraju. Jury oceniło prezentacje w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach młodszych wygrała klasa I za najciekawsze przedstawienie tematu.Przyznano również dwa wyróżnienia: dla dzieci sześcioletnich oraz dla klasy IIIa. W kategorii klas starszych I miejsce zajęła klasa IV, wyróżnienie przyznano klasie Vb. Ostatnim etapem święta europejskiego był udział przedstawicieli każdej z klas w quizie na temat Austrii. Na zakończenie Dnia Europy wszyscy uczniowie dostali drobne upominki. Wszyscy ,jak zwykle, dobrze się bawili.
Zdjęcia - patrz album fotograficzny
Archiwum Aktualności