W dniu 9 listopada 2011 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony rocznicy Odzyskania Niepodległości11 listopada 1918. W tym roku został on przygotowany przez klasę VI pod opieką pani Doroty Kupis. Uczniowie wykonali wiązankę pieśni patriotycznych m.in. "1 Kadrowa", "1 Brygada", "Wojenko, Wojenko", "Serce w plecaku", "Rota", "Przybyli ułani". Dodatkowo został zorganizowany przegląd piosenki patriotycznej w którym wzięły udział wszystkie klasy. Uroczystość spotkała się z żywym zainteresowaniem uczniów. Dzieci z naszej szkoły po raz kolejny udowodniły, że takie pojęcia jak patriotyzm, tradycja i wartości narodowe nie są im obce.
APEL Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
UCZCZENIE PAMIĘCI PARTYZANTÓW "GRYFA POMORSKIEGO"
4 listopada 2011 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i panią Dyrektor oraz zaproszonymi gośćmi w godzinach popołudniowych udali się do pobliskiego lasu, aby zapalić znicze pod obeliskiem upamiętniającym członków podziemnej organizacji niepodległościowej „Gryf Pomorski”. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem historycznym przedstawionym przez pana Łukasza Kołaka. Następnie reprezentanci klasy III, IVA, IVB, V i VI zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przy obelisku znajdującym się w pobliżu bunkra żołnierzy Polski Podziemnej. Uczniowie klasy V i VI zaprezentowali krótki program artystyczny, na który złożyły się wiersze o tematyce narodowo-niepodległościowej. Odmówiono również wspólną modlitwę w intencji żołnierzy „Gryfa Pomorskiego” i zmarłego w bieżącym roku twórcy kapliczki upamiętniającej bojowników o polskość tych ziem w okresie II wojny światowej Tadeusza Krzysztofa. W trakcie uroczystości głos zabrała również Pani Dyrektor Halina Foltymowicz, podkreślając ważny wymiar patriotyczny tego wydarzenia. Krótkie mowy okolicznościowe zostały również wygłoszone przez naszych gości: przedstawicielkę Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz członka gdyńskich władz Związku Harcerstwa Polskiego. Całość zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”. Zapadający zmrok listopadowej nocy stanowił dopełnienie nastroju powagi i skupienia.
WIZYTA KLAS DRUGICH NA CMENTARZU W KOSAKOWIE
W dniu 4 listopada 2011 r. dwie klasy IIA z panią Teresą Czerwińską i IIB z panią Hanną Pacyńską pojechały na cmentarz w Kosakowie i zapaliły znicze na grobach. Uczczono w ten sposób niedawną uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Dzieci w skupieniu odwiedziły miejsce wiecznego spoczynku mieszkańców Kosakowa i okolic. Wizyta jest świadectwem pamięci i szacunku dla zmarłych. Dziękujemy wychowawczyniom za ważną naukę odpowiedzialności i troski za nekropolię.
POMOC DLA CIAPKOWA
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni rozpoczęło jesienną akcję wymiany wyściółki dla zwierząt, w związku z czym wystosowało apel o pomoc w zebraniu potrzebnych do tego celu materiałów. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębogórzu z inicjatywy pani dyrektor Haliny Foltynowicz przystąpili również do realizacji tego szlachetnego przedsięwzięcia. Osobą koordynującą zbiórkę w naszej szkole została pani Dorota Kupis – nauczyciel przyrody. Akcję niosącą pomoc dla zwierząt z Ciapkowa nazwano pięknie „Czarodziejski dywan”, gdyż głównym elementem zbiórki stanowiły dywaniki, kołdry, koce, ręczniki i materacyki mające służyć jako legowiska dla zwierząt. Ponadto zbierano suchą karmę dla psów i kotów oraz karmę w puszkach. Do akcji przystąpili wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz okoliczni mieszkańcy. Wyjątkową ofiarność wykazali uczniowie klasy szóstej, którzy zebrali największą liczbę darów. Specjalnym podarunkiem było przekazanie z zasobów szkolnych na rzecz schroniska szesnastu kołder. Dziękujemy wszystkim za wsparcie nas w tak szczytnym celu, jakim jest chęć niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. To ważna i wyjątkowa dla dzieci nauka empatii i solidarności.
KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU HISTORYCZNEGO
Zapraszam do udziału w
SZKOLNYM KONKURSIE CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
TEKSTU HISTORYCZNEGO
KONKURS ORGANIZOWANY JEST W RAMACH OBCHODÓW ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Adresat: uczniowie klas III – VI
Kategorie wiekowe: dwie grupy: uczniowie klas III – IV oraz uczniowie klas V-VI
Czas trwania: 45 min.
Termin: 9 listopada
Godzina: 12.00
Organizacja: Anna Wróblewska
Miejsce: sala nr 13
Proszę zapisywać się bezpośrednio u nauczyciela biblioteki szkolnej.
W związku z organizacją konkursu w bibliotece szkolnej wywieszona została gazetka okolicznościowa.
Patriam amamus non quia magna est, sed quia nostra - ojczyznę kochamy nie, dlatego że wielka, ale że nasza.
KONCERT BAJNUTKOWY
„Zaczarowane babie lato” to tytuł Koncertu Bajnutkowego pani Barbary Żurowskiej – Sutt, który zaprezentowany został w Szkole Podstawowej w Dębogórzu 28 października. Wiolonczela była tematem przewodnim koncertu. Artyści interesująco zaprezentowali wszystkie tajniki instrumentu. Dzieci mogły wysłuchać różnego rodzaju emocji wyrażonych grą na wiolonczeli. Zaproszeni muzycy zapoznali także uczniów ze sposobem gry palcami na instrumencie smyczkowym zwanym picizzato. Ubrana w piękną suknię wokalistka, trzymając w dłoni imponujący wachlarz, zaśpiewała sopranem pieśń „Troszeczkę słońca z Hiszpanii”. Natomiast wokalista, śpiewający tenorem, zaprosił dzieci do muzycznej wyprawy na ryby pod koniec upalnego lata. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu wykonali wspólnie piosenkę „Słoneczko” i „Pomaluję cały świat”. Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Piasecznej za zaproszenie wyśmienitych gości do naszej szkoły, dzięki którym uczniowie mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę muzyczną w bardzo ciekawy sposób.
KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY CZESŁAWA MIŁOSZA
Członkowie koła teatralnego, którego opiekunem w tym roku szkolnym jest pani Anna Wróblewska wzięli udział w zorganizowanym przez wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Kosakowo konkursie recytatorskim „Poezja Czesława Miłosza”. Konkurs odbył się 27 października 2011 roku w budynku Domu Kaszubskiego w Dębogórzu. Naszą szkołę reprezentowały: Maria Iwaszko, Iwona Taczała, Aleksandra Łochowska oraz Katarzyna Klemenska. Wszystkie dziewczynki bardzo starannie i z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do konkursu. Każdy uczestnik musiał przedstawić dwa utwory, z których jeden koniecznie musiał być autorstwa Czesława Miłosza, drugi natomiast dowolnie wybranego twórcy. W kategorii szkół podstawowych zgłosiło się dwudziestu siedmiu uczestników. W tak wielkim gronie recytatorów zauważono i nagrodzono dyplomami wyróżnienia uczennice Szkoły Podstawowej w Dębogórzu. Jesteśmy dumni z sukcesu, jaki osiągnęły: Maria Iwaszko, Iwona Taczała, Aleksandra Łochowska. Dziękujemy dziewczynkom za godne reprezentowanie naszej szkoły, a pani Ani za przygotowanie uczennic do konkursu.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dzieci uczęszczające do klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Dębogórzu po wdrożeniu się w system pracy szkoły, prawa i obowiązki ucznia zostały zaproszone do biblioteki szkolnej w celu nauczenia się zasad korzystania z księgozbioru. Nauczyciel biblioteki pani Anna Wróblewska przygotowała dla pierwszoklasistów zajęcia biblioteczne i czytelnicze, których finałem było uroczyste Pasowanie na Czytelnika. W pierwszej części spotkania uczniom przedstawiono regulamin biblioteki i czytelni oraz zasady korzystania ze stanowisk komputerowych znajdujących się w bibliotece. Mali uczniowie obejrzeli także swoje karty czytelnicze oraz poznali przydzielone im numery biblioteczne. Pani Ania powiedziała, w jakim celu książki w bibliotece są ponumerowane i opieczętowane oraz do czego służy karta książki. Ponadto pierwszoklasistom wyjaśniono, jakie rodzaje książek znajdują się na poszczególnych regałach i gdzie mieszczą się odpowiednie do ich wieku książeczki i czasopisma. Dzieci dowiedziały się także, że należy z wielką dbałością obchodzić się z wypożyczonymi przez siebie materiałami, aby wróciły do biblioteki w stanie umożliwiającym dalsze ich wypożyczanie. Podczas drugiej lekcji nauczyciel biblioteki przeczytał uczniom wybraną przez siebie bajkę i zaproponował dzieciom szereg zabaw muzycznych, ruchowych i plastycznych opierających się na treści przeczytanej książeczki. Pierwszoklasiści chętnie dali się wciągnąć w wir pracy i wszyscy szybko przenieśli się w krainę bajkowych postaci. Po zajęciach czytelniczych nadeszła oficjalna cześć spotkania, a mianowicie Pasowanie na Czytelnika. Każdy pierwszoklasista naszej szkoły odczuł na swoim ramieniu ciężar zaczarowanego ołówka, którym nauczyciel biblioteki pasował go uroczyście na czytelnika. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i z radością wkroczyli w krąg miłośników książek.
DZIEŃ BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II
Dwudziesty drugi października jest dniem szczególnym. Wspominamy wtedy rocznicę objęcia tronu papieskiego przez błogosławionego Jana Pawła II. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Dębogórzu odbyła się niezwykła uroczystość poświęcona tej, wyjątkowej w naszych najnowszych dziejach, postaci. Na specjalnie przygotowanej i przystrojonej sali gimnastycznej odprawiona została uroczysta msza święta celebrowana przez ks. Jana Grzelaka. Do szkoly przybyli zaproszeni goście: rodzice oraz przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Kosakowo panem Jerzym Włudzikiem na czele. W wygłoszonej homilii ks. Jan Grzelak przypomniał zasługi błogosławionego Papieża – Polaka dla Kościoła oraz naszej Ojczyzny. Mszę oprawiał chór szkolny, a całą uroczystość uświetnił także szkolny poczet sztandarowy.
Po mszy św. wyświetlona została prezentacja multimedialna ukazująca przebieg posługi duszpasterskiej Jana Pawła II. Kolejnym punktem programu był specjalny koncert chóru szkolnego, który wykonał m.in. ulubione pieśni naszego Papieża: „Barkę” i „Abba Ojcze”. Zaproszeni goście wzruszeni wspaniałym śpiewem chóru, chętnie śpiewali wraz z nim. Zwieńczeniem uroczystości był quiz wiedzy o Janie Pawle II, w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje klas III – VI. Doskonale przygotowani młodzi uczestnicy konkursu brawurowo poradzili sobie z dość trudnymi pytaniami, które losowali w trzech rundach. Nad przebiegiem emocjonującego uczestników i widzów quizu czuwał ks. Jan Grzelak. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali wspaniałymi albumami i książkami poświęconymi Papieżowi, które wręczyła im uroczyście dyrektor Halina Foltynowicz. Po ostatnim punkcie programu artystycznego uczniowie razem ze swoimi wychowawcami oraz zaproszeni goście udali się na poczęstunek, którego główną atrakcją były papieskie kremówki. Jednym z elementów uroczystości była także ekspozycja prac plastycznych oraz albumów poświęconych postaci Karola Wojtyły wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Ponadto zorganizowana zostala wystawa książek o temetyce papieskiej. Zaprezentowany księgozbiór pochodził z prywatnych kolekcji nauczycieli oraz pana wójta Jerzego Włudzika.
Dzień Błogosławionego Jana Pawła II dostarczył nam wszystkim wielu niezapomnianych wzruszeń i emocji. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor i Gronu Pedagogicznemu za pomysł i przygotowanie tego wspaniałego święta.
TEATR HISTORYCZNY - POLSKA SARMACKA
Do naszej szkoły 18 października przybyli sarmaccy rycerze, którzy przenieśli nas w czasy Złotego Wieku Rzeczypospolitej szlacheckiej. Uczniowie mogli zapoznać się z uzbrojeniem polskiej szlachty, która broniła granic swego ogromnego państwa oraz wyruszała na obce pola bitewne, gdzie nie skąpiła krwi i ran w obronie chrześcijańskiej wspólnoty. Wybrańcy mogli przymierzyć strój polskiego szlachcica – koszulę, żupan, obwiązać się pasem, nałożyć kolczugi, hełmy, czapki i kapelusze, do ręki wziąć szable i kopie. Do zadań, jakie na nich nałożono, należało powstrzymanie szarżującego Turka oraz szwedzkiego muszkietera. Oprócz pokazu uzbrojenia i walki widzowie mogli poznać wiele obyczajów szlacheckich i obejrzeć emocjonujący pojedynek najemnych żołdaków z Gdańska. W role dawnych sarmackich wojowników wcielili się aktorzy Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, współorganizatorzy corocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 14 października uroczyście obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczną akademię przygotowała klasa III. W tym radosnym dla nauczycieli i uczniów dniu wszyscy składali pedagogom najlepsze życzenia. Podczas uroczystości dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich wychowawców i wszystkich pracowników szkoły. Na scenie stworzono przepiękną kwiaciarnię, z której to młodzi aktorzy kupowali bukiety, a pani kwiaciarka wypowiadała życzenia dla nauczycieli. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem pani Danuty Brzozowskiej, której dziękujemy serdecznie za przygotowanie uczniów. Akademię uświetnili także wychowankowie pani Hanny Pacyńskiej, którzy recytowali wiersze Juliana Tuwima oraz zespół folklorystyczny pani Teresy Czerwińskiej, który zatańczył „Welewetkę” – taniec kaszubski w nowoczesnych strojach. Cala uroczystość dostarczyła wszystkim bardzo miłych wrażeń. Dziękujemy!
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
Pani Anna Wróblewska nauczyciel biblioteki szkolnej zorganizowała dla dwóch najstarszych grup przedszkolnych, czyli pięciolatków oraz oddziału przedszkolnego z Kazimierza zajęcia dydaktyczne w czytelni. Każda grupa została zaproszona innego dnia na ponad dwugodzinne zajęcia biblioteczne. Pierwsza cześć spotkania dotyczyła zasad korzystania z biblioteki. Gdy już każdy przedszkolak wiedział, w jaki sposób może korzystać ze zbiorów szkolnej biblioteki, rozpoczęła się druga cześć spotkania, której głównym bohaterem był Pan Ślimak. Pani Ania przeczytała wierszowaną bajkę o życiu zwierzątka, który nosi swój domek na plecach. Po omówieniu przygód Ślimaczka, dzieci poproszone zostały o poruszanie się jak ślimaki przy akompaniamencie muzyki. Przedszkolaki z wielkim zapałem zwijały się i wychodziły ze skorupki, pełzały, wyciągały różki, a nawet udawały, że zajadają się kapustą. Następnie wszyscy z pomocą nauczyciela biblioteki ulepili z plasteliny ślimaka, którego muszelką był kasztan. Ślimaczki – kasztanki zostały pięknie wyeksponowane na wystawie i każde dziecko mogło przedstawić swoim kolegom i koleżankom stworzonego przez siebie bohatera przeczytanej bajki. Dzieci zachęcone zostały także do wspólnej recytacji wierszyka: „Ślimak, ślimak pokaż rogi” i pokolorowania według własnej inwencji postaci ślimaka. Pani Ania przypomniała również wszystkie rodzaje zmysłów pozwalających odkryć świat, ze szczególnym ukazaniem roli dotyku, jako głównego środka orientacyjnego ślimaka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach bibliotecznych. Pięciolatki opuszczały bibliotekę ze swoimi nowymi kasztanowymi ślimaczkami, pięknymi kolorowankami oraz świeżo wypożyczonymi przez siebie książeczkami, a przede wszystkim ze szczerym uśmiechem na swoich małych buźkach., co bardzo ucieszyło i przyniosło wiele satysfakcji nauczycielowi biblioteki szkolnej. Pani Ania Wróblewska serdecznie dziękuję wychowawczyniom grup przedszkolnych za pomoc i współpracę w realizacji zajęć.
KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 5 października 2011 roku wychowawczyni klasy IIB p. Hanna Pacyńska wraz ze swoimi uczniami zorganizowała klasowy konkurs recytatorski. Do jury została zaproszona p. Anna Wróblewska nauczyciel biblioteki szkolnej. Wszystkie dzieci nauczyły się na pamięć wiersza autorstwa Juliana Tuwima. W miłej atmosferze, wśród klasowych kolegów dzieci pięknie recytowały wybrane przez siebie utwory. Pani Ania przygotowała dla uczestników konkursu piękne dyplomy i zakładki do książek. Laureatami konkursu są: Karolina Owczarek, Julia Myszk, Iwona Ulenberg,
oraz Jędrzej Szczygieł. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zdjęcia z konkursu w zakładce: album fotograficzny.
WYCIECZKA DO CENTRUM HEWELIANUM
Uczniowie klas drugich naszej szkoły 4 października br. odwiedzili Gdańskie Centrum Hewelianum. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt.: "W krainie ciekłego mrozu". Dwie wystawy zaprezentowane w Centrum nosiły nazwę: "Energia, Niebo i Słońce" oraz "Wehikuł czasu". Wystawy umożliwiały dzieciom wykonywanie samodzielnych doświadczeń. Najbardziej podobała się lekcja, na której uczniowie poznali właściwości ciekłego azotu i co się dzieje z powietrzem, wodą, sałatą .... w bardzo niskich temperaturach. Na zakończenie wszyscy podziwiali z Góry Gradowej panoramę Gdańska. Wycieczka dla naszych drugoklasistów okazała się nie tylko pouczająca, ale także bardzo emocjonująca.
ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK W OBRONIE KĘPY OKSYWSKIEJ
Wrzesień to miesiąc pamięci o naszych bohaterach, którzy w 1939 r. odważnie i dumnie stawili czoła niemieckim i sowieckim najeźdźcom. Kępa Oksywska broniła się do 19 września, kiedy to wyczerpały się już siły Lądowej Obrony Wybrzeża. Co roku z tej okazji delegacja Szkoły Podstawowej w Dębogórzu, na czele z pocztem sztandarowym, bierze udział w uroczystościach upamiętniających dzielnych obrońców, jakie odbywają się pod obeliskiem w Mostach. Również i w tym roku nie mogło nas zabraknąć tego dnia na uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji bohaterskich żołnierzy Września 1939 r. Przed mszą, jak co roku, polegli na polu chwały, na czele ze swoim niezłomnym dowódcą, pułkownikiem Stanisławem Dąbkiem, wezwani zostali do apelu. Jak zawsze hołd obrońcom złożyła kompania honorowa Marynarki Wojennej oddając trzy salwy. Po raz kolejny pod obeliskiem znalazły się piękne kwiaty i płonące znicze, znak żywej pamięci o tych, którzy bez strachu stawili czoła silniejszemu wrogowi, nie szczędząc własnej krwi. Po raz kolejny też w oku zakręciła się łza wzruszenia, a serce wypełniło się dumą. Szczególną dumą wypełnia się serce uczniów naszej szkoły, której patronami są owi niezłomni i odważni żołnierze. Cześć ich pamięci!
SPRZĄTANIE ŚWIATA
W dniu 19 września nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Sprzątania Świata”. Uczniowie wszystkich klas wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami zaopatrzeni w worki i rękawiczki przez Urząd Gminy w Kosakowie wyruszyli na poszukiwanie śmieci na terenie poszczególnych ulic Dębogórza. Akcja zakończyła się dużym sukcesem, ponieważ zebrano mnóstwo śmieci. Świadczy to o wielkim zapale, z jakim dzieci przystąpiły do sprzątania naszej planety. Wiele pozostało jednak jeszcze do zrobienia w zakresie propagowania edukacji ekologicznej i zdrowego stylu życia opartego na segregacji śmieci. Dlatego w przyszłym roku także przystąpimy do tej szlachetnej akcji pod czujnym okiem p. Hanny Pacyńskiej - koordynatorki całego przedsięwzięcia.
ŚWIĘTO SZKOŁY
Druga część szkolnego święta poświęcona była pamięci Obrońców Kępy Oksywskiej, którzy oddali swoje życie broniąc naszej ziemi przed niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. Najpierw zaprezentowano uczniom film dokumentalny poświęcony obronie Kępy przez pułkownika Dąbka i jego żołnierzy. O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta wieczornica, podczas której uczniowie naszej szkoły – członkowie chóru szkolnego, śpiewali patriotyczne pieśni oraz deklamowali wiersze o tematyce wojennej. Dwoje narratorów – Maria Iwaszko oraz Przemysław Niźnik, relacjonowali tragiczne i pełne chwały wydarzenia pierwszych dziewiętnastu dni września 1939 r. na Kępie Oksywskiej. Całość ilustrowana była prezentacją multimedialną. Na zakończenie uroczystości delegacja uczniów złożyła wieniec pod tablicą poświęconą naszym patronom, przy głównym wejściu do szkoły. Święto Szkoły zostało przygotowane przez p. Łukasza Kołaka za co serdecznie dziękujemy.
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
16 września Szkoła Podstawowa w Dębogórzu obchodziła uroczyście swoje święto. Tego dnia dzieci z dwóch pierwszych klas naszej szkoły składały ślubowanie i uroczyście pasowane zostały na uczniów. Uroczystość rozpoczęła się w obecności licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Aby zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej najmłodsi musieli zdać wcześniej odpowiedni egzamin. Pierwszoklasiści wybrali się w podróż do czterech krain i z każdej musieli coś przynieść. Dzieci odwiedziły krainę muzyki, pracy, miłości i mądrości. Swoimi wiadomościami i umiejętnościami zachwyciły wychowawców, nauczycieli rodziców i wszystkich zgromadzonych gości. Po egzaminie nastąpił najbardziej uroczysty moment – w obecności szkolnego sztandaru, Dyrektor szkoły p. Halina Foltynowicz dokonała aktu pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia poprzez położenie mu na ramieniu magicznego, wielkiego ołówka oraz wręczyła każdemu dyplom pasowania. Pierwszoklasiści przyrzekali, że wytrwają w szkolnych obowiązkach, zobowiązali się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu i godnie reprezentować dobre imię szkoły. Uroczystość pasowania zwieńczył taniec Polonez, brawurowo wykonany przez nowych uczniów. Następnie, razem ze swoimi wychowawczyniami: p. Lidią Klimaszewską i p. Izabelą Pieczyńską oraz rodzicami, dzieci udały się na poczęstunek do swoich sal.
ŚWIĘTO TABAKI W DĘBOGÓRZU
Już po raz drugi w Dębogórzu odbył się festyn poświęcony staremu kaszubskiemu zwyczajowi zażywania tabaki. Uczniowie naszej szkoły przez dwie godziny umilali czas przybyłym gościom. Dzieci pokazały tańce nowoczesne i kaszubskie, był krakowiak, a nawet grecki taniec wolności "Zorba". Chór i soliści zaśpiewali wiele niezapomnianych przebojów. Występy zapowiadał znany konferansjer Konjo. Pan Szymon Tabakiernik - organizator imprezy, podziękował Pani Dyrektor Halinie Foltynowicz, wykonawcom i nauczycielom za wspaniałe występy.
BIBLIOTEKA W NOWYM ROKU SZKOLNYM
Wrzesień przyniósł pewne miłe zmiany w naszej szkolnej bibliotece. Przede wszystkim możemy poinformować, że w czytelni w tym roku szkolnym mamy telewizor. Pani Anna Wróblewska podłączyła go do posiadanych już przez bibliotekę dvd oraz video i cały sprzęt współgra idealnie. Wszystkie dzieci będą mogły, dzięki temu, oglądać różnorodne filmy i programy edukacyjne. Ponadto w bibliotece pojawił się dodatkowy mały regał wystawowy na książeczki dla najmłodszych czytelników. Nowy regał, dostosowany do wzrostu dzieci, umożliwi im swobodniejszy przegląd i wybór odpowiedniej dla siebie lektury. W naszej bibliotece są zatem już trzy takie mebelki. Pochwalić się także możemy ustawieniem nowego biurka pod komputer. Teraz sprzęt komputerowy znajdujący się w naszej szkolnej bibliotece stoi na trzech identycznych biurkach, co znacznie poprawiło estetykę pomieszczenia. Stół, na którym dotychczas stał komputer, wrócił w końcu na swoje miejsce do czytelni. Klasy przychodzące do biblioteki na lekcje mogą teraz swobodnie rozsiąść się po cztery osoby przy każdym stoliku i uczniowie mają przez to większy komfort nauki. Zapraszamy także do obejrzenia i przeczytania nowych gazetek ściennych. Z jednej z nich dowiedzieć się możemy, czym różni się od siebie aforyzm, sentencja i przysłowie oraz przeczytać parę ich przykładów. Wszystko udekorowane jest różnorodnymi gatunkami liści, co wprowadza nas w nastrój pięknej polskiej jesieni. Druga natomiast gazetka poświęcona jest zaletom książki. Naprawdę warto przeczytać o korzyściach płynących z obcowanie z literaturą. Ponadto nauczyciel biblioteki zaprezentował w formie wystawy nowo zakupione książki. Wszystkich czytelników zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się ze zmianami.
Archiwum Aktualności