• MEDIA CYFROWE W ŚWIECIE DZIECKA 

         

        W „społeczeństwie sieci” Internet jest naturalnym środowiskiem dzieci i młodzieży. W obliczu szybko zmieniających się technologii, duża część społeczeństwa nie zdążyła stworzyć zasad i ram korzystania z mediów cyfrowych charakteryzujących się bezpieczeństwem, kontrolą i kulturą. Coraz częstszym problemem staje się nadmierne korzystanie przez dzieci z Internetu, co może skutkować e-uzależnieniem. Proponowana innowacja jest wyjściem naprzeciw tym problemom.

        Na podstawie wieloletnich obserwacji wychowanków przedszkola zauważyłam, iż korzystanie z mediów cyfrowych często odbywa się w sposób niekontrolowany, a czas i niebezpieczny. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba wdrożenia nawyków właściwego, kontrolowanego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych. Ewaluacja powyższej innowacji zrealizowanej w roku szkolnym 2019/2020, pozwoliła stwierdzić, iż prowadzone działania przyniosły wymierne korzyści. Dzieci zostały wyposażone w wiedzę i umiejętności na temat kontrolowanego, bezpiecznego i kulturalnego korzystania z mediów cyfrowych oraz urządzeń mobilnych. Jest też dowodem na to, iż zajęcia takiego rodzaju są niezwykle cenne dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich reedycja jest jak najbardziej zasadna.

         

        Zajęcia realizowane w roku szkolnym 2022/23: GALERIA ZDJĘĆ

        Zajęcia realizowane semestrze II roku szkolnego 2021/22: GALERIA ZDJĘĆ

         

        TEMAT: Czas wolny z najbliższymi.

        Jednym z kluczowych elementów mających pozytywny wpływ na rozwój dzieci i trwałość rodziny jest spędzanie czasu z najbliższymi. To właśnie w trakcie wspólnych zabaw, gier, czy spacerów nawiązują się trwałe relacje i więzi. Czas wolny jest doskonałą okazją do wspólnego odpoczynku, poznania siebie czy prowadzenia rozmów.Niezwykle ważne jest, żeby w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym dzieci spędzały jak najwięcej wolnego czasu w ruchu, w sposób aktywny, a także w gronie osób, które znają i kochają oraz którym ufają. Wolny czas właściwie zorganizowany dzieciom przez rodziców pozytywnie wpływa na rozwój dziecięcych pasji i zainteresowań oraz jest skutecznym sposobem, żeby ograniczyć bezrefleksyjne i nawykowe używanie mediów cyfrowych, w szczególności urządzeń mobilnych.

         

        TEMAT: Nieporozumienia w rodzinie.

        Codzienne używanie mediów cyfrowych (telefon, smartfon, tablet, komputer itp) przynosi wiele radości, ale czasem może być powodem nieporozumień i kłótni w rodzinie. Najczęściej problemy pojawiają się wtedy, kiedy z urządzeń cyfrowych korzysta się w sposób niekontrolowany i nieodpowiedzialny, bez ustalonych zasad ich używania lub kiedy dzieci używają ich samowolnie, bez wiedzy rodziców. Spory w rodzinie powoduja, że jej członkowie oddalają się od siebie. Najważniejsze jest przytulanie, spędzanie czasu ze sobą, wspólne rozmowy oraz wspieranie w trudnych sytuacjach. Warto pamiętać o ustaleniu zasad korzystania z mediów cyfrowych.

         

        TEMAT: Wspólne posiłki.

        Spożywanie wspólnych posiłków przez domowników przede wszystkim pełni funkcję integrującą. To doskonała okazja do tego, aby porozmawiać, podzielić się swoimi opiniami, ułożyć plany na najbliższe dni. Spędzając razem czas podczas posiłków, tworzymy rodzinne tradycje i rytuały, budujemy poczucie wspólnoty. Wyniki różnych badań prowadzonych na całym świecie jednoznacznie wskazują, że dzieci regularnie jedzące posiłki w gronie najbliższych mają szansę lepiej się uczyć, jeść zdrowo i cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym. Aby czerpać te i inne korzyści ze wspólnego spożywania posiłków, powinniśmy w tym czasie odłożyć wszystkie cyfrowe urządzenia mobline. 

         

        TEMAT: Obowiązki domowe.

        Obowiązki domowe są ważne z kilku powodów: jak wykazały badania, dziecko, które wykonuje drobne prace w domu, lepiej się uczy, ma lepsze kontakty z rówieśnikami, a także uczy się odpowiedzialności i zasad współpracy. Zakres obowiązków zawsze musi być dostosowany do wieku dziecka, powinien również uwzględniać jego indywidualne predyspozycje i cechy osobowości. Zawsze trzeba pamiętać, żeby na czas wykonywania tych obowiązków odkładać urządzenia cyfrowe. 

         

        TEMAT: Wszystko w swoim czasie.

        Dom dla wielu osób jest najważniejszą wartością i tak rozumiany bardzo często kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa oraz miejscem, do którego z chęcią wracamy po skończonej pracy czy nauce. Dom to fizyczna, psychiczna oraz duchowa przestrzeń, w której spotykamy się z osobami dla nas najważniejszymi, w której uczymy się życia z innymi, budujemy swoją osobowość i to, jacy jesteśmy. Aby dom był postrzegany jako wartość, należy wydzielić w nim miejsca, w których w sposób szczególny dbamy o więź, bliskość i relacje. W dobie gwałtownego rozwoju nowych technologii często zdarza się, że również w domu nie jesteśmy w stanie odizolować się od urządzeń cyfrowych. Dlatego musimy uczulić dzieci na to, jak odpowiedzialnie i z umiarem korzystać z tych urządzeń. 

         

        TEMAT: Rekacje na brak dostępu.

        Kiedy w sposób niewłaściwy i niekontrolowany korzystamy z mobilnych urządzeń cyfrowych, możemy doprowadzić do sytuacji, w których będziemy odczuwać negatywne stany emocjonalne, kiedy z jakichś względów nie będziemy mogli używać telefonu, smartfona, tabletu czy internetu. Obniżony nastrój psychiczny, brak poczucia wpływu na dziejące się wydarzenia, niższe poczucie bezpieczeństwa, stany lękowe i depresyjne, agresja słowna, a nawet agresja fizyczna. Odczuwanie negatywnych emocji związany z niemożnością korzystania z cyfrowych urządzeń moblinych jest tym większe, im dłuższy był okres ich używania oraz im bardziej gwałtowne było odtsawienie danego urządzenia. 

         

        TEMAT: Przed snem.

        Negatywnymi konsekewncjami używania cyfrowych urządzeń mobilnych przed snem są problemy z zaśnięciem, przemęczenie i niewyspanie, krótkowzroczność, syndrom wyschniętego oka, bezsenność, a także przeładowanie informacją, które wpływa na przyswajanie treści przekazywanych następnego dnia, np. w przedszkolu, czy szkole na lekcjach.

         

        TEMAT: Czas wolny w przedszkolu.

        Wolny czas spędzamy nie tylko w domu czy w przestrzeniach rekreacyjnych, lecz także w przedszkolu i szkole. Czasem zdarza się tak, że w wolnych chwilach zamiast podejmować kreatywne działania, sięgamy po telefony komórkowe itp, które z jednej strony zamykają nas na interakcje z innymi ludźmi, z drugiej zaś powodują, że nasz sposób spędzania wolnego czasu staje się coraz bardziej bierny. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie aktywnych form spędzania wolnego czasu z równieśnikami, bez urządzeń cyfrowych.

         

        TEMAT: Relacje z rówieśnikami i rodziną.

        To czy będziemy odpowiedzialnymi użytkownikami internetu i czy będziemy z niego właściwie korzystać nie zależy tylko od naszych kompetencji cyfrowych. Kluczowym aspektem są tu wartości jakimi kierujemy się w życiu oraz jakość relacji z najbliższymi. Drodzy rodzice, to od was zależy jakie wartości w przyszłości będzie wyznawało wasze dziecko oraz jakie będzie jego poczucie własnej wartości czy  bezpieczeństwa. Dlatego niezwykle ważne jest byście państwo po prostu BYLI z waszymi dziećmi, okazywali im jak najwięcej ciepłych uczuć, spędzali jak najwięcej czasu. Dzieci dziś się dowiedziały, że "tylko rodzina może ich uratować od samotności", a nie telefon czy tablet. Pomóżcie swym dzieciom, by ta prawda miała swoje odniesienie w waszym życiu rodzinnym, bo jest to jeden z najlepszych czynników chroniących dzieci przed uzależnieniem.

         

        TEMAT: Przywiązanie do elektroniki.

        Co wpływa na nadmierne przywiązanie dzieci do elektroniki? Przede wszystkim nieograniczony i niekontrolowany dostęp do internetu, nuda, brak pasji, hobby czy zainteresowań, brak relacji z rodzicami oraz brak zasad używania mediów cyfrowych. Jako rodzice sprawmy, by taki sposób korzystania z mediów cyfrowych nigdy nie dotyczył naszych dzieci. Zapewnijmy im emocjonalne wsparcie i nauczmy kreatywnie spędzać czas wolny. Poniżej przedstawiam link do strony mówiącej o "higienie cyfrowej":

        10 ZASAD HIGIENY CYFROWEJ

         

        TEMAT: Nauka a media cyfrowe.

        Trudno dziś wyobrazić sobie szkołę czy przedszkole bez technologii informacyjno-komunikacyjnych. Umiejętnie używany tablet czy smartfon to doskonałe narzędzia do podnoszenia kompetencji edukacyjnych dzieci. Umiejętnie wdrożone technologie informacyjno - komunikacyjne mogą stać się jednym z elementów szkolnej i przedszkolnej profilaktyki e-uzależnień. Jeśli jednak zbyt często - kompulsywnie i nałogowo - używamy urządzeń mobilnych, zamiast rozwijać swoje zainteresowania, będziemy osiągać gorsze wyniki w nauce czy w pracy.

         

        KORZYSTAJ Z UMIAREM Z INTERNETU

         

        TEMAT: Bezpieczeństwo.

        Zachęcam do obejrzenia filmu:

        Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?

         

        TEMAT: Ochrona prywatności.

        Odkąd internet stał się mobilny oraz od czasu pojawienia się aplikacji społecznościowych, lawinowo rośnie liczba sytuacji, w których ich użytkownicy przestają odpowiednio chronić swoją prywatność. Często zapominamy, że przestrzeń on-line, podobnie jak realne życie, jest miejscem gdzie dochodzi do przemocy, ubliżania, szeroko pojętej przestępczości. Niektórym wydaje się, że działanie w sieci nie podlega prawu i z łatwością przychodzi tzw. hejtowanie. Nic bardziej mylnego. Należy zatem uświadamiać dzieci, iż w sieci pozostają ślady każdej naszej działalności oraz konieczna jest ochrona danych wrażliwych i prywatnych informacji udostępnianych w internecie.

         

        TEMAT: Przemęczenie.

        Jedną z negatywnych konsekwencji nadużywania mediów cyfrowych jest fizyczne przemęczenie. Niewyspanie, przemęczone oczy (oraz syndrom wyschniętych oczu), a nawet przeładowanie mózgu informacjami, to tylko część z pierwszych oznak wskazujących na to, iż powinniśmy zrobić sobie przerwę od mediów cyfrowych. Przemęczenie może prowadzić do rozdrażnienia, agresji, spadku trafności ocen sytuacji, zaniedbywania obowiązków domowych, szkolnych czy zawodowych. Dlatego naszym celem jest zwrócenie uwagi naszym pociechom na te zagrożenia, by w przyszłości nie stały się ofiarami nadmiernego korzystania dobrodziejstw internetu i sprzętów cyfrowych. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dębogórzu
      • 58 6791325; 58 7319862 fax 058 6791325 nr telefonu służbowego pracownika Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu: sprawy Szkoły i Przedszkola p.Sabina Śliwa – 501 071 321
      • Dębogórze, ul. Pomorska 30 81-198 Kosakowo Poland
    • Logowanie