W bibliotece szkolnej pani Hania gościła klasę IIIa, którą wprowadziła w świat polskich legend. Dzisiaj była to legenda "O białym orle" i Gnieźnie. Uczniowie słuchali uważnie opowieści, odpowiadali na pytania zwiazane z legendą, przypomnieli swoje wiadomości o symbolach narodowych, a następnie wykonali godło narodowe z wyciętych kóleczek.
POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE - 19.11.2019
Marsze na orientację
W sobotę 16 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny już raz wzięli udział w marszu na orientację, organizowanym przez Ino Włóczykij Rumia. Brawa dla tych, którzy zdołali rankiem opuścić cieplutkie łóżeczka i wyruszyć po kolejną przygodę. I jak zawsze było warto ! Trasa wytyczona wzdłuż Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego była niezwykle malownicza. Istotą marszów jest jednak nie tylko obcowanie z naturą, ale także intensywny wysiłek fizyczny i umysłowy. Uczestnicy otrzymują mapę, z której muszą odczytać wyznaczoną trasę i w odpowiedniej kolejności, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie, dotrzeć do wyznaczonych punktów kontrolnych. Po drodze czekają również różne zagadki do rozwiązania.Najważniejsza przy tym jest jednak dobra zabawa w gronie szkolnych kolegów i koleżanek. I ten punkt programu zdecydowanie udało nam się dzisiaj spełnić
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
- 3
Dziś obchodzimy światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji nasza szkolna społeczność włączyła się we wspaniałą akcję. Samorząd Szkolny, we współpracy z międzynarodowym Stowarzyszeniem Vides, którego ideą jest promocja wolontariatu i kształtowanie młodych ludzi na aktywnych i odpowiedzialnych obywateli, przyczynił się do finansowego wsparcia Wioski Dobra w Rumi. Podczas przerw uczennice z Samorządu Szkolnego sprzedawały przyniesione przez uczniów babeczki. Było kolorowo i przepysznie. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za wielkie zaangażowanie, dzięki któremu udało nam się dziś zebrać aż 428 zł ! Pieniądze te zostaną przekazane na przygotowanie coniedzielnych posiłków dla osób będących pod opieką Wioski Dobra w Rumi. Dziękujemy za pomoc, za przychylność, a przede wszystkim za Serce otwarte na Drugiego Człowieka !
WIECZORNICA
14 listopada 2019r w naszej szkole, jak co roku, miało miejsce uroczyste wydarzenie. Z okazji rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie, pod kierunkiem p. Marity Zygmunt i p. Magdaleny Piasecznej, przygotowali „Wieczornicę”. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz gminy oraz Związku Piłsudczyków RP Okręgu Kaszubskiego. Niezwykle sugestywna gra młodych aktorów wprowadziła zebranych w wyjątową, pełną patriotycznych uczuć atmosferę. Wierzymy, że dzięki takiej, pełnej zaangażowania postawie młodych ludzi, pamięć o bohaterskich czynach będzie trwała w sercach Polaków.
1
APEL Z OKAZJI ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
ŚNIADANIE DAJE MOC - 8.11.2019 r.
„Śniadanie daje moc” to hasło ogólnopolskiej akcji, podczas której uczniowie szkół podstawowych przygotowują zdrowe posiłki. Podobnie było w piątek w naszej szkole. Uczniowie klasy I b sami przyrządzili kolorowe kanapki na śniadanie,wykonali owocowe szaszłyki i zrobili sok z marchewki.
5
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - klasa 1b
Klasa 1b obchodziła 7 XI Święto Niepodległości. Z tej okazji wybraliśmy się do Kosakowa, aby zapalić znicze tym, którzy walczyli o naszą niepodległą Polskę. Posprzątaliśmy wypalone znicze. Ogień zapłonął również pod obeliskiem, poświęconym księżom i nauczycielom, którzy zginęli w Piaśnicy. Po powrocie do szkoły odkodowaliśmy na kartkach papieru nasze godło, mapę Polski i flagę biało-czerwoną. Zaśpiewaliśmy piosenkę " Jestem Polką i Polakiem".
5
BohaterON - wyślij kartkę do Powstańca - klasy I-III
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Uczniowie naszej szkoły pamiętają o Powstańcach i wysyłali do nich własnoręcznie wykonane kartki.
Projekt "koMOCje POZYTYWNE"
Dnia 17 września odbyło się w klasie VIII pierwsze, z pięciu spotkań warsztatowych pt. „Kim jestem?” w ramach projektu pani Justyny Sudzik „koMOCje POZYTYWNIE” . Projekt zakładał wzmocnienie więzi i relacji w grupie rówieśniczej i lokalnej społeczności, poznawanie różnych emocji i sposoby radzenia sobie z nimi a także podnoszenie poczucia własnej wartości i ukazanie znaczenia pozytywnego myślenia. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach dowiadywali się że trzeba mieć marzenia i za nimi podążać. Wtedy możemy zmienić swoje życie i być szczęśliwi. Wraz z panią Justyną cykl warsztatów był realizowany przez panią psycholog Monikę Wittmann, która przybliżała uczniom zagadnienia z psychologii rozwoju i samopoznania oraz przez teatrologa dr Karola Dettlaffa. Podczas warsztatów były przeprowadzane różnorodne działania integrujące grupę - drama, dyskusja, rysunek. Ostatnie spotkanie odbyło się w środę 16 października w kosakowskiej Bibliotece Publicznej. Projekt realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019/20. Operatorem Programu w województwie jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.
DZIEŃ JANA PAWŁA II
Uczniowie klasy 7a zaprezentowali niecodzienny spektakl dydaktyczny pt. "Trędowaty, bo niekochany”.
W przedstawieniu poruszony został temat znikomości spraw, którymi żyje współczesny człowiek, jeśli brak jest miłości.
NiekochanyW kilku scenach przedstawiono typowe dla dzisiejszego świata problemy: Eurosieroty, żądza pieniędzy, władzy, brak czasu, nałogi, rozbite rodziny. Wszystko to na tle wyboru drogi życiowej przez młodego człowieka. Dopełnieniem całości były piosenki "Tolerancja", "Biegnij przed siebie"
Występ cieszył się uznaniem i dostarczył wielu wzruszeń.
Nad przygotowaniem czuwał ks. Piotr Zaczek
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK - klasa 1b
Klasa 1b świętowała Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Na macie dzieci przyporządkowały obrazki do znanych im bajek. Potem odkodowywały obrazki - Pszczółkę Maję i Krecika.
Marszobiegi
XIII edycja nadchodzi wielkimi krokami!! 👣👣👣Tym razem będzie to impreza rangi ogólnopolskiej.Czeka na was wiele etapów, wiele map i wiele przygód!
Regulamin : https://drive.google.com/open…
Zachęcamy do udziału
POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE
Kolejny już raz pani Hania z biblioteki wproadziła klasy II w świat polskich legend. Tym razem była to legenda "O smoku wawelskim" i Krakowie. Wszyscy uczniowie słuchali z ciekawością opowieści, a następnie wykonywali rozmaite zadania. Efektem końcowym była piękna wystawka smoków z plasteliny.
"Pająki, sowy, nietoperze od dziś legendom nie wierzę"
31 października klasy 2c i 1b wzięły udział w warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Błękitną Szkołę z Władysławowa. Temat przewodni to "Pająki, sowy, nietoperze od dziś legendom nie wierzę". Wykład spodobał sie dzieciom. Najwięcej radości sprawił im ślimak, który wabił się „Ziemniak”
2
Projekt innowacji pedagogicznej "Czytam z klasą"
Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”
ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III
W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.
Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzamy do swoich klasy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Wycieczka do Wieżycy
Uczniowie klas IV-VII, w ramach języka kaszubskiego, poznawawali legendy kaszubskie w Wieżycy. Warsztaty były połączone z szukaniem "kaszubskich awatarów" oraz wędrówką po kaszubskich lasach. Zdobywaliśmy "Górę Śmierci", nauczyliśmy się wspinać na strome zbocza przy pomocy liny i rozpalać ogień krzesiwem.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
We środę 23października 2019r. uczniowie klasy Ia i Ib naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Nauczycielka biblioteki pani Hanna Skurczyńska serdecznie przywitała uczniów. Po omówieniu zasad obowiązujących w bibliotece i zapoznaniu z jej zbiorami dzieci rozwiązywały zagadki związane z bohaterami ulubionych książek. Emocji było wiele, ale wszyscy wzorowo zdali egzamin na czytelnika. Po tej części zostało złożone ślubowanie i każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Dzieci były dumne z tego,że stały się pełnoprawnymi członkami biblioteki.
PASOWANIE NA UCZNIA
„My nie chcemy leniuchować
Chcemy uczyć się, pracować…”
Uroczyste przyjmowanie pierwszaków do grona społeczności szkolnej jest ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów, jak również ich rodziców i wychowawców. To jedna z najpiękniejszych uroczystości szkolnych. W Szkole Podstawowej w Dębogórzu ceremonia ślubowania uczniów klasy pierwszej odbyła się 22 października 2019 roku. Utrzymana była ona w konwencji bajki o Wróżkach. Dobra Wróżka – przewodniczka dzieci w ich drodze do szkolnego świata – musiała wraz z nimi zmierzyć się ze Złą Wróżką, która urażona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuciła na dzieci zły czar. Aby zrzucić złe zaklęcie, najmłodsi musieli udowodnić, że bardzo chcą zostać uczniami i że mają ku temu odpowiednie predyspozycje. W tym celu przystąpili do swojego pierwszego poważnego egzaminu ze znajomości Ojczyzny, podstawowych wiadomości szkolnych, zasad zachowania się w szkole oraz umiejętności pracy zespołowej. Rymowane, wyśpiewane odpowiedzi, oceniały wróżki 4 krain: Nauki, Miłości, Pracowitości i Mądrości. Wszyscy zdali ten egzamin na szóstkę. Pierwszoklasiści pokazali co potrafią, wykazali się ogromnymi umiejętnościami i wiedzą, a jednocześnie udowodnili, że potrafią być grzeczni i żyć w przyjaźni. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki i pokazały swoje zdolności recytatorskie, dlatego też Zła Wróżka zrzuciła z nich czar i pozwoliła by zostały przyjęte do społeczności uczniowskiej. Tym samym uczniowie klasy pierwszej mogli przystąpić do oficjalnej części uroczystości. Kiedy nastąpiła najważniejsza chwila, w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Specjalną przysięgę złożyli również rodzice. Następnie pani Dyrektor Halina Foltynowicz dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści przyjęli również życzenia złożone im przez panią Dyrektor, która podziękowała dzieciom za występ, życzyła uczniom sukcesów małych i wielkich na miarę ich możliwości, wyraziła również nadzieję, aby szkoła była dla nich nie tylko źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także „drugim domem”, w którym znajdą życzliwość, zrozumienie i nowe przyjaźnie. Do życzeń dołączono teczkę na świadectwa szkolne. Nie zabrakło też prezentów od rodziców. Była również chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy upamiętniające ich wstąpienie do szkolnej braci, a pełną emocji i wzruszeń uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wychowawczynie klas pragną podziękować rodzicom za wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także uczennicom klasy 6, które z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role i przyczyniły się do uświetnienia programu artystycznego.
Rodzicom raz jeszcze gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszoklasistom życzymy sukcesów w murach naszej szkoły!
3
WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY
17 października odbył się w naszej szkole Wojewódzki Konkurs Matematyczny (etap I - szkolny). Mimo, iż zadania nie należą do łatwych, konkurs corocznie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczniów, którzy przez uczestnictwo w nim pragną skonfrontować swoją wiedzę a także zdobywać cenne doświadczenie w rozwiązywaniu nietypowych zadań matematycznych.Dziękuję za liczne przybycie!Agnieszka Korczyńska
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pani wicedyrektor Teresa Czerwińska otrzymała nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 października 2019 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nagrodę wręczyła pani Małgorzata Bielang p. o. Pomorskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy💐!!! Życzymy dalszych sukcesów!!!
Archiwum Aktualności