UWAGA
Poszukiwacze wiosny...
Zachęcam do zamieszczania zdjęć ukazujących jakiekolwiek organizmy żywe budzące się z „zimowego snu”, które można spotkać nawet w przydomowym ogródku.Jeśli jednak nie wychodzisz z domu z obawy na epidemię koronawirusa to możesz pokazać swojego zwierzaka lub kwiatek, który zdobi twój parapet, a może nawet uda Ci się uchwycić coś ciekawego przez okno
Klasa żeglarska
Rekrutacja - utworzenie klasy żeglarskiej
Wielkanoc
Rekrutacja - szkoła
WYPALENIE RODZICIELSKIE
Nasze życie straciło swój rytm, zostaliśmy wyrwani z codziennych rytuałów. Życie nasze i naszych rodzin zamknięte jest w czterech ścianach. To tutaj większość z nas ostatnio pracuje, spędza wolny czas i zajmuje się dziećmi. Zamknięte na czas epidemii koronawirusa szkoły przenoszą się w domowe zacisza. Zajęcia online, przesyłane drogą elektroniczną zadania czy prace do wykonania to teraz rzeczywistość każdego ucznia i rodzica. Do tej pory dom był przecież miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Dla wielu rodziców to trudny okres.
A jaki związek ma koronawirus z opieką nad dzieckiem?
Opieka nad dzieckiem może być bardzo wyczerpująca, a nasze dotychczasowe życie nie jest już takie jak sprzed kilku tygodni. Może nadejść taki moment, kiedy wykończony rodzic po prostu ma dość.
Kiedy pracownik firmy ma dość swojej pracy, jest przemęczony czy znużony, mówi się czasem, że „się wypalił”. Czy podobny stan można osiągnąć w obszarze stałej opieki nad dziećmi? Okazuje się, że tak. Termin wypalenia rodzicielskiego zaczął pojawiać się na tyle często, że można znaleźć już pierwsze publikacje naukowe badające to zjawisko. Wyodrębniono trzy elementy charakteryzujące wypalenie rodzicielskie: wyczerpanie psychofizyczne, nieefektywność, dystans emocjonalny.
Skąd to wypalenie ?
1. Potrzeby- koncentrujemy się na zaspokajaniu potrzeb, zarówno tych dziecięcych, jak i rodzicielskich. Troskliwi opiekunowie, wyczuleni na potrzeby dzieci, starają się stale reagować na nie, co w konsekwencji bywa mocno wyczerpujące i niestety zaburza zaspokajanie własnych potrzeb. Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka, a narastające zmęczenie przybliża go do całkowitego znużenia swoją rolą.
2. Osamotnienie- W naszych realiach do niedawna wsparciem były rodziny wielopokoleniowe – młodzi rodzice mogli liczyć na pomoc dziadków czy dalszej rodziny. Teraz, gdy młodzi rozjeżdżają się po świecie, a dziadkowie długo są aktywni zawodowo, trudno stworzyć swoją silną grupę wsparcia. Obecnie w sytuacji #zostańwdomu jesteśmy zdani sami na siebie.
3. Wysokie wymagania społeczne- Panujące stygmatyzujące przekonanie, że „siedzenie w domu” ma wyglądać „w określony”: czysty dom, czyste i zadbane dzieci, ugotowany obiad, zakupy, pranie, no i zadowolony rodzic. Rodzicom (niestety mam na myśli głownie kobiety), którym nie udaje się sprostać tym wymaganiom, często mierzą się z silną frustracją, mają poczucie źle wypełnianej roli, czują, że zawodzą, że coś z nimi jest nie tak, że są nieudolni. A to prosta droga do głębokiego kryzysu.
Dbanie o swoją równowagę to nie egoizm!
… to troska! Aby mieć siłę i energię do opieki nad dzieckiem, trzeba koniecznie zadbać o siebie i swoje potrzeby. I podobnie jak w innych dziedzinach życia warto celebrować regularną praktykę „ładowania akumulatorów” i nie doprowadzać do skrajnego wyczerpania. A jak się tym zająć?
Jak zachować równowagę:
1. Work–life balance
Choć wypalenie zarezerwowane było do tej pory dla sfery zawodowej, to jednak nietrudno zauważyć, że całodniowa opieka nad dzieckiem jest czymś bardzo podobnym do pełnoetatowej pracy. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje dzieci, stałe przebywanie z dzieckiem może być bardzo wyczerpujące. Starajmy się pamiętać, że jesteśmy nie tylko pracownikami, opiekunami swoich dzieci, ale również przyjmujemy inne role w życiu społecznym.
2. Odpuszczanie
A może by tak nie być perfekcyjnym rodzicem? Czy naprawdę niezbędne jest robienie tych wszystkich rzeczy, które wydają się nieodzowne? Dla wielu osób idealnie czysty dom, zadbana kuchnia i zbilansowana codzienna dieta są tak oczywiste jak to, że co rano trzeba wstać i zorganizować dziecku rozwijające i kreatywne zajęcia. Prędzej czy później pojawia się kryzys, kielich goryczy przepełnia się i następuje wybuch… A może jednak w trosce o siebie warto trochę odpuścić. Można ugotować obiad na kilka dni, zyskując dzięki temu w jednym dniu trochę wolnego czasu, albo raz na jakiś czas zignorować bałagan w pokoju i mimo to usiąść z książką i kawą i zrobić coś dla siebie. Odpuszczanie to trudna sztuka, ale można się jej nauczyć. Szczególnie teraz, kiedy nasze życie toczy się w czterech ścianach, nauczmy się odpuszczać!
3. Krąg wsparcia
Rozmowy z rodzicami dzieci w podobnym wieku potrafią przynieść zadziwiającą ulgę. Konfrontacja z podobnymi wyzwaniami i sytuacjami często przynosi odkrywcze stwierdzenie: „Nie tylko ja czuję się czasem przeciążony!”. Rozmowy o codziennych bolączkach, wyzwaniach i kłopotach to nie tylko „wylewanie żalów”. To także możliwość spojrzenia na swoją sytuację z innej perspektywy i uniknięcie przekonania, że to ze mną jest coś nie tak, że sobie nie radzę. Rodzicom przebywanie w większym kręgu daje poczucie przynależności do większej wspólnoty, połączonej doświadczeniem i podobnymi problemami dnia codziennego. Chodź nie możemy spotykać się, spróbujmy podtrzymywać znajomości drogą telefoniczną, przez social-media.
4. Prośba o pomoc i delegowanie zadań
Warto przełamać opór i poprosić o pomoc! Ważne jest jednak, by kierować swoje prośby do właściwych osób i we właściwy sposób – jasno komunikując, czego potrzebujemy. Partner, choć często bardzo wspierający i zaangażowany, nie zawsze domyśli się, jaki sposób pomocy jest dla nas najbardziej pożądany.
5. Troska o swoje potrzeby
Troska o własne potrzeby, dostrzeganie ich i zaopiekowanie się nimi dają rodzicowi siłę do dbania o potrzeby dziecka. Warto uświadomić sobie, że ładowanie własnych baterii to przede wszystkim inwestycja w dobro całej rodziny. Przy odrobinie dobrej woli i wzajemnym szacunku można znaleźć odpowiednie strategie na realizację różnych działań. I tu znów niezwykle ważna jest jasna, autentyczna komunikacja między członkami rodziny.
Wypalenie rodzicielskie może dotykać zarówno matek, jak i ojców, bycie rodzicem bywa po prostu bardzo wyczerpujące. Zatroszczenie się o siebie i swoje potrzeby to inwestycja w przyszłość naszych dzieci – to budowanie w nich wzorca szczęśliwych ludzi: odpowiedzialnych rodziców i troskliwych partnerów.
Dbajcie o siebie w tym szczególnym czasie !!!
Koronawirus- przystosowanie do stresującej sytuacji
Koronawirus zamknął nas w domach, odciął od pracy, znajomych, życia, które do tej pory prowadziliśmy. Wielu z nas już po kilku dniach narodowej kwarantanny nie radzi sobie z nową sytuacją.
„Badania psychologiczne prowadzone nad zagadnieniem kwarantanny pokazują, że sytuacja ta ma znaczące i negatywne konsekwencje dla naszej psychiki: strach, gniew i natrętne myśli (Brooks i współpracownicy, 2020)”
To, jak zareagujemy na wybuch pandemii, zależy od naszych osobistych predyspozycji, doświadczeń i uwarunkowań, a także od społeczności, w której żyjemy.
Do grupy mogącej silniej reagować na tę sytuację należą osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, które są bardziej zagrożone COVID-19, dzieci i nastolatki, osoby, które znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z epidemią, tj. lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy medyczni oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym nadużywające substancji psychoaktywnych. Również osoby poddane kwarantannie mogą przeżywać nasilony stres (nawet jeśli nie są chore), ze względu na izolację od innych ludzi.
Objawy stresu wywołane epidemią.
Wśród objawów stresu związanego z wybuchem pandemii eksperci wymieniają m.in. występowanie nasilonych obaw i lęków o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, zmiany w nawykach związanych ze snem i spożywaniem posiłków, problemy ze snem i koncentracją uwagi, pogorszenie objawów choroby przewlekłej, zwiększone spożycie alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych substancji psychoaktywnych.
Czego tak naprawdę się boimy?
Koronawirus uruchomił strach będący podstawą wszystkich lęków, strach przed śmiercią. Ponadto pojawia się poczucie utraty kontroli nad sobą i swoim życiem, utrata stabilności finansowej i stabilizacji życiowej, a to wywołuje szereg emocji współtowarzyszących lękowi – złości, frustracji, bezsilności, przerażenia, zaskoczenia, czy utraty nadziei.
Reakcja dzieci i nastolatków na stres.
Reakcja dzieci i nastolatków zależy w dużym stopniu od tego, jak zachowują się dorośli w ich otoczeniu. Rodzice, którzy reagują ze spokojem i pewnością, będą stanowić wsparcie dla swoich dzieci. Dlatego tak ważne jest, by opierać się na sprawdzonych informacjach na temat wirusa.
Nie wszystkie dzieci reagują na stres w ten sam sposób. U najmłodszych można obserwować zwiększoną płaczliwość lub rozdrażnienie, a nawet powrót zachowań, z których dziecko wyrosło, jak moczenie nocne.
Wśród innych objawów nadmiernej reakcji stresowej na epidemię eksperci wymieniają: smutek, nasilone zamartwianie się, niezdrowe zachowania dotyczące snu czy jedzenia, a u nastolatków również nadmierną drażliwość, tzw. złe zachowanie, problemy z koncentracją uwagi, unikanie obowiązków szkolnych, jak również aktywności, które w przeszłości sprawiały dziecku radość, bóle głowy i ciała bez konkretnej przyczyny, a także sięganie po alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne.
Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z pandemią poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów. Ważne jest też, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, a także podzielić się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu.
W czasie epidemii warto ograniczyć dzieciom i młodzieży dostęp do wiadomości w mediach, również społecznościowych. Dzieci mogą błędnie interpretować informacje, które do nich docierają i bać się tego, czego nie rozumieją.
Dobrze jest też trzymać się dotychczasowej rutyny, jeśli chodzi codzienne aktywności, a w sytuacji, gdy zamknięte zostają szkoły stworzyć nowy schemat dnia obejmujący naukę oraz czas wolny.
Osoby, które cierpią na schorzenia psychiczne powinny w tym okresie kontynuować dotychczasową terapię i obserwować się pod kątem wystąpienia nowych objawów lub pogorszenia dotychczasowych. Gdy zaobserwują niepokojące zmiany, np. myśli samobójcze, myśli o skrzywdzeniu siebie lub innych, powinny zadzwonić po pomoc.
Miejsca w których otrzymasz pomoc:
586222222 - Ośrodek interwencji kryzysowej w Gdyni
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych!), w godzinach 14.00-22.00.
116 111- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h).
800 100 102- Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego, dla każdego kto potrzebuje wsparcia w sytuacji epidemii.
800702222- Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę(24h).
800121212- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka. Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.15-20.00. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
226350954- Telefon zaufania dla osób starszych. Czynny poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17.00-20.00. Dyżur na temat choroby Alzheimera: środa w godzinach 14.00-16.00.
800 108 108- Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie). Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00-20.00
PAMIETAJMY- KAŻDY KRYZYS MA SWÓJ KONIEC.
ŻYCZĘ WAM WYTRWAŁOŚCI I DBANIA O SIEBIE!
UWAGA!
Lektury szkolne
Lektury szkolne dla uczniów do odsłuchania lub pobrania za darmo z platformy- Lektury.gov.pl
W zasobach platformy znajdziemy obecnie 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego
KONKURS
WOLONTARIAT NA ZNACZKACH POCZTOWYCH - ZAPRASZAMY DO 4. EDYCJI KONKURSU!
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych”.
Obecna edycja konkursu poświęcona jest tematyce wolontariatu tj.: ideom jakie za sobą niesie, przykładom działań wolontariackich, a także korzyściom zarówno dla beneficjentów, jak i samych wolontariuszy.
„Świat oczami młodych” to jedyna okazja dla dzieci i młodzieży, w wieku 7-19 lat, do samodzielnego zaprojektowania znaczków! Trzy najlepsze prace oraz nazwiska laureatów znajdą się na znaczkach pocztowych, które zostaną wprowadzone do obiegu jesienią 2020 roku.- Rejestracja placówek potrwa do 30 kwietnia br.
- Prace konkursowe można przesyłać do 5 czerwca br.
Chętne osoby proszę o potwierdzenie chęci udziału w konkursie do 27.03br.
Wówczas prześlę szczegółowe informacje dot. regulaminu.
Osoby, które wezmą udział w etapie wewnątrznym-szkolnym otrzymają dyplom a najlepsze prace nagrody.
Anna Frankowska
Kochane dzieciaki:)
Wolny czas od pobytu w murach szkolnych daje Wam możliwość częstszego i długotrwałego korzystania z internetu. Proszę Was, przypomnijcie sobie zasady bezpiecznej komunikacji na portalach społecznościowych, o których rozmawialiśmy podczas warsztatów w lutym. Uczestniczyliście w nich bardzo aktywnie i Wasza wiedza na temat negatywnych i niedopuszczalnych zachowań tj hejt, była bardzo imponująca.
Trzy podstawowe zasady to:
- Nie udostępniaj swoich danych osobowych i zdjęć,
- Szanuj innych i traktuj ludzi tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie (nie bądź wulgarny),
- Sprzeciw się hejtowi (jeśli widzisz hejt, reaguj. Zgłoś komentarz do administratora, pokaż, że nie zgadzasz się na złe traktowanie innych. Nie bądź w sieci bezczynny).
Zapraszam do skorzystania z filmików i gier dot. korzystania z internetu; są to kilkominutowe, bardzo wesołe animacje dla młodszych dzieci na stronie:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html : ”Owce w sieci”, „Necio” i „1,2,3 Internet”
dla młodzieży bardzo dobre filmy fabularne „z życia wzięte”:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html
Wszystkim, niezależnie od wieku, polecam zabawowe podeście do ortografii. Pamiętajcie, że warto wracać do raz wykonanych ćwiczeń, aby widzieć efekt w postaci malejącej ilości robionych przez nas, w kolejnych dniach, błędów.
http://pisupisu.pl/2/ortografia
http://www.ortofrajda.pl/gry_on_line.htm
http://www.superbelfrzy.edu.pl/category/gry-edukacyjne/ortograficzne/
No i „odkurzcie” gry planszowe i puzzle. Są to niedoceniane sposoby na doskonalenie koncentracji. Czas sprzyja zaproszeniu domowników do rozgrywek w szachy, warcaby itp.
Wszyscy pamiętajcie o izolacji i ograniczeniu kontaktów również z rówieśnikami. Nie buntujcie się przeciw nakazom i zakazom rodziców. Nie zwołujcie się na boiska, bo w ten sposób prowokujecie innych do wyjścia z domu.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Frankowska
UWAGA
Rekrutacja - numery kontaktowe
REKRUTACJA
Uwaga - zamknięcie szkoły i przedszkola
ESMS - Elektroniczny System Medycyny Szkolnej
Rekrutacja 2020/2021
UWAGA
Rekrutacja do szkoły trwać będzie
od 30 marca 2020 r. do 17 kwietnia 2020 r.
Rekrutacja do przedszkola i oddziałów przedszkolnych trwać będzie
od 17 marca 2020 r. do 07 kwietnia 2020 r.
natomiast składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
od 03 marca 2020 r. do 10 marca 2020 r.
Terminarz postępowania rekrutacyjnego
oraz wszystkie potrzebne dokumenty znajdują się w zakładce
"DOKUMENTY" → "REKRUTACJA SZKOŁA ROK SZKOLNY 2020/2021"
lub "DOKUMENTY" → "REKRUTACJA PRZEDSZKOLE 2020/2021"
VII FESTIWAL PIOSENKI ROMANTYCZNEJ
Informacja
Przedszkole - składanie deklaracji dotyczących pobytu dziecka w przedszkolu podczas wakacji.
Wzór deklaracji do pobrania: Deklaracja_wakacyjna(1).doc
Archiwum Aktualności