Dzieci z klasy 6a i 6b w dniu 30. 10. 2015r pojechały na wycieczkę szkolną do Centrum Hewelianum w Gdańsku.
Usytuowane w samym sercu miasta Centrum Hewelianum, to nowoczesny obiekt naukowy, mieszczący się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum zajmuje się popularyzacją nauki, organizując interaktywne i multimedialne wystawy pokazujące w nowoczesny sposób inne oblicza nauki. Pomagają one zrozumieć dzieciom fizykę, astronomię czy matematykę. W tym miejscu nauka łączy się z zabawą.
Przed zajęciami podziwialiśmy piękną panoramę Gdańska z Góry Gradowej, która jesienią prezentuje się imponująco.
Pobyt w Centrum rozpoczęliśmy od poznania "Świata łamigłówek" jest to nowa, eksperymentalna przestrzeń w Centrum Hewelianum, gdzie rządzi królowa nauk! 20 interaktywnych stanowisk pokazuje wiele ciekawostek m.in. ile to jest milion ziarenek piasku lub jak zmierzyć odległość na kilka różnych sposobów. Za sprawą wyjątkowej aranżacji plastycznej zwiedzający przekraczając próg matematycznej „Łamigłówki” od razu wkraczają w świat geometrii, symetrii i liczb. Matematyczna sceneria to jednak tylko tło dla interaktywnej nauki i zabawy. W przestrzeni eksperymentalnej można na przykład odkryć powierzchnię, która posiada tylko jedną stronę lub zobaczyć, czy metr to dla wszystkich jest taka sama odległość. Pojawią się także „zakręcone figury”, czyli bryły obrotowe, tangramy lub znane wszystkim twierdzenie Pitagorasa w bardzo interaktywnej i… płynnej formie!
Następnym przystankiem byly warsztaty "Kartki w ruch" Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się: Jak można oszacować powierzchnię za pomocą zwykłej kartki? Czy można złożyć origami jedynie słysząc polecenia? Zabawiliśmy się także w zawody w składaniu wieży z kilku kartek papieru bez użycia kleju.
Kolejnym punktem wycieczki była lekcja w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku Ołowiance. Uczestnicy lekcji przenieśli się do czasów, gdy na morzach i oceanach panowały wielkie drewniane żaglowce. Dowiedzieli się, jak wyglądał zwykły dzień pracy na pokładzie statku towarowego i okrętu wojennego, w co ubierali się żeglarze, co jedli na obiad, jak spędzali czas wolny i dlaczego byli surowo karani przez swych kapitanów. Lekcja odbyła się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty wydobyte z wraków statków płynących do Gdańska.
W drodze powrotnej przeszliśmysię spacerkiem po uliczkach Gdańska. Pan Tomasz Wszałek bardzo ciekawie opowiedział nam o historii zabytków, które mijaliśmy. Przystankami na naszej trasie były: Pomnik Jana Heweliusza, Żuraw nad Motławą, Kościół Mariacki, kamieniczki na Ulicy Mariackiej, Ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Brama Złota i Zielona, Ratusz, Katownia oraz Zbrojownia
Wycieczka zakończyła się o godzinie 18:00. Wszyscy jesteśmy z niej zadowoleni. Bardzo miło spędziliśmy razem czas i nie możemy się doczekać kolejnych wypraw.
Album fotograficzny