SZKOLNY KONKURS „MISTRZ SUDOKU”
REGULAMIN:
-
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas III, IV, V, VI Zespółu Szkolno-Przedszkolnego im. Obrońców Kępy Oksywskiej i SSM w Dębogórzu.
-
Organizatorem konkursu jest mgr Małgorzata Pięta.
-
Za przeprowadzenie eliminacji w klasach III odpowiedzialni są nauczyciele wychowawcy, za klasy IV, V, VI – organizator.
-
Uczestnicy rozwiązują samodzielnie otrzymane diagramy sudoku w wyznaczonym przez organizatora czasie.
-
Należy stosować się do wszystkich uwag i poleceń organizatorów.
-
Uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się (przed konkursem) z regulaminem konkursu.
-
Za niestosowne zachowania, tzn. niesamodzielne rozwiązywanie, przeszkadzanie innym lub inne zachowania budzące zastrzeżenia organizatorów, uczestnik może zostać wykluczony z konkursu.
-
W etapie I i II uczestnik sygnalizuje poprzez podniesienie ręki zakończenie pracy.
-
Uczniowie wypełniają diagram sudoku ołówkiem, w przypadku błędu używają gumki, pola nieczytelnie wypełnione będą uznane jako błąd.
CELE KONKURSU:
Konkurs ma na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. Zadowolenie z osiągniętego sukcesu, jakim jest samodzielne rozwiązanie łamigłówki, może zachęcić uczniów do ćwiczenia i poszukiwania rozwiązań innych problemów logicznych, matematycznych czy technicznych, pozwoli uwierzyć we własne możliwości.
SPONSORZY:
STRUKTURA I PRZEBIEG KONKURSU:
Szkolny konkurs SUDOKU składa się z dwóch etapów:
23 maja 2017 roku (wtorek) - klasa III o godz.11.00, klasy IV, V, VI o 14.00. Każdy uczeń otrzyma do wypełnienia 2 diagramy łatwe w czasie 25 minut. Należy przestrzegać regulaminu. Uczeń, który uzupełni diagram, sygnalizuje nauczycielowi podniesieniem ręki. Nauczyciel podchodzi, zapisuje obok nazwiska ucznia godzinę oddanej pracy.
24 maja 2017 roku (środa) ogłoszenie wyników I etapu i listy zakwalifikowanych osób do etapu II poprzez wywieszenie listy na holu szkoły.
26 maja 2017 roku (piątek) godz. 8.15 – w sali numer 13 odbędzie się finał szkolnego konkursu SUDOKU. Każdy uczeń otrzyma do wypełnienia 2 diagramy łatwe oraz 2 średnio trudne, w czasie 45 minut. Należy przestrzegać regulaminu. Uczeń, który uzupełni diagram, sygnalizuje nauczycielowi podniesieniem ręki. Nauczyciel podchodzi, zapisuje obok nazwiska ucznia godzinę oddanej pracy.
-
Uczniowie klas IV, V, VI zgłaszają się indywidualnie do konkursu poprzez zapisanie się na listę u Pani Małgorzaty Pięta do poniedziałku godz. 10.00.
-
Uczniowie klas III zgłaszają się indywidualnie do konkursu poprzez zapisanie się na listę u wychowawcy do poniedziałku godz. 10.00.
-
Każdy z diagramów jest oceniany według algorytmu:
„81 punktów – liczba błędów – liczba pustych pól”.
-
Za wcześniejsze poprawne rozwiązanie diagramów (na każdym etapie) uczestnik otrzymuje dodatkowe 2 punkty za każdą minutę, która pozostała do regulaminowego zakończenia etapu.
-
Diagramy w I i II etapie wypełniane są ołówkiem.
-
Na ławce mogą znajdować się tylko ołówek i gumka do ścierania.
-
W finale wyłonieni zostaną:
I miejsce – „Mistrz sudoku” , II miejsce, III miejsce.
PRZEWIDZIANE NAGRODY:
SUDOKU
DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU
HISTORIA SUDOKU
Początki sudoku sięgają „łacińskich kwadratów” Eulera z 1780 roku. Łamigłówka została wydana po raz pierwszy w latach 70tych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat 80tych pojawiła się w japońskim czasopiśmie pod nazwą sudoku.
Łamigłówka sudoku zdobyła ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie The Times w listopadzie 2004 roku. Sudoku zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie.
JAK TO WYGLĄDA?
Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.
Rozwiązanie polega na umieszczeniu w każdym wierszu, każdej kolumnie i każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów wszystkich cyfr od 1 do 9.
JAK W TO GRAC?
Zgadywanie nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie sudoku, a czasem wręcz poprowadzi na manowce. Podstawowym sposobem rozwiązania jest logiczne myślenie.
Żeby zacząć przyjrzyj się wszystkim kwadratom i zobacz, które kratki są puste, równocześnie sprawdź kolumnę i wiersz tej kratki w poszukiwaniu brakującej cyfry. Zaznaczaj możliwe cyfry ołówkiem, potem je zweryfikujesz. Zadawaj sobie pytania: jeśli w tym kwadracie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć gdzieś indziej w tym samym wierszu czy kolumnie?, jeśli w danym wierszu czy kolumnie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć w tej kratce?. Rozwiąż najbardziej oczywiste cyfry.
PO CO NAM SUDOKU?
Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w Sudoku poprawia pamięć, jasność myślenia, a nawet może uchronić przed takimi chorobami mózgu, jak choroba Alzheimera! Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w Sudoku w ramach codziennych zajęć.
Dowiedz się, o czym mówią wszyscy wokół, dołącz do tego ekscytującego fenomenu XXI wieku i po prostu zacznij grać w SUDOKU.
mgr Małgorzata Pięta