- PSYCHOLOG i PEDAGOG SZKOLNY
- Materiały pedagog
- LOGOPEDA SZKOLNY
- Logopeda przedszkolny
- ZADANIA LOGOPEDY
- KONKURSY LOGOPEDYCZNE
- Etapy kształtowania mowy dziecka
- Ciekawe minki-spróbuj i Ty
- Etapy terapii logopedycznej wraz z przykładami ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych, słuchowych
- TURNIEJ LOGOPEDYCZNY
- EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
- Dysleksja rozwojowa uczniów
- Depresja u dzieci i nastolatków. Na co zwracać uwagę?
- Dziecko w rozwodzie
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- 7 ćwiczeń do pracy z uczniami z dysleksją
- Jak motywować dziecko do nauki?
- Najważniejsze zasady korzystania z internetu
- Zasady korzystania z platformy Ms Teams
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Uzależnienie od internetu, gier, komputera
- Dbajmy o dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców
- Jak skutecznie zrozumieć się w rodzinie
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Jak skutecznie zrozumieć się w rodzinie
Każda rodzina zmaga się z różnymi wyzwaniami takimi jak co zrobić, aby rozwiązać konflikty, jak słuchać i zostać wysłuchanym, co jest potrzebne do wzajemnego zrozumienia, co robić gdy pojawi się złość?
Rodzina jest przestrzenią do budowania zdrowych i prawidłowych relacji. Komunikacja jest podstawowym narzędziem budowy relacji w rodzinie. Gdy zawodzi jeden element, zawodzi cały system. Dzięki współczesnej psychologii jesteśmy w stanie zrozumieć, że zmiana wzorców komunikacji generuje zmiany relacji między ludźmi.
Komunikacja z łac. słowa communicare = dzielić, uczestniczyć ( z kimś lub w czymś)
W odniesieniu do ludzi oznacza porozumiewanie się.
Komunikacja interpersonalna jest podejmowana w określonej sytuacji, wymianą werbalnych, wokalnych i niewerbalnych sygnałów w celu pozyskania lepszego poziomu współdziałania.Komunikacja interpersonalna
Nośnikami danych mogą być słowa (komunikacja werbalna), gesty, teksty, obrazy, dźwięki czy też sygnały elektryczne albo fale radiowe.
Proces zachodzi nieustannie, bowiem przez cały czas swoją postawą ciała, mimiką, gestykulacją, słowami przekazujemy określone informacje.
Efektywna komunikacja: treść wypowiedzi jest zrozumiana zgodnie z intencjami nadawcy przekazu.
Cele komunikowania się
-
Przekazywanie informacji i doświadczeń.
-
Budowanie modelu świata.
-
Prezentacja własnej osoby i poznawanie innych.
-
Rozwój własnej osobowości.
-
Nawiązywanie związków z innymi ludźmi.
-
Wpływanie na postepowanie innych ludzi.
-
Kształtowanie przekonań́ i postaw innych ludzi.
Cechy komunikowania się
-
Odnosi się do dwóch ( lub więcej) osób i przebiega w środowisku społecznym.
-
Ma dynamiczny charakter- przyjmuje, rozumie, interpretuje informacje.
-
Towarzyszy od narodzin do śmierci.
-
Posługuje się znakami i symbolami (językiem), uczestniczy muszą operować tymi samymi znakami.
Proces komunikowania możemy nazwać pełnym, gdy przebiegnie w dwóch kierunkach: nadawca nadaje wiadomość, odbiorca reaguje przesyłając wiadomość zwrotną.
-
Elementy obecne w procesie komunikowania:
• nadawca
• kodowanie • komunikat • kanał
• odbiorca
• dekodowanie
• szum
• informacja zwrotnaRodzaje komunikacji- Komunikacja dwustronna
Komunikacja werbalna
Mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie należą do sfery komunikacji werbalnej od łac. słowa verbalis = słowny.
Werbalne sposoby komunikowania służą przekazywaniu informacji, podczas gdy niewerbalne sygnalizują stosunek nadawcy komunikatu do jego treści.Elementy komunikacji niewerbalnej:
Gestykulacja
Mimika twarzy
Dotyk i kontakt fizyczny
Spojrzenia wzajemne i spoglądanie jednostronne Dystans fizyczny
Pozycja ciała
Wygląd zewnętrzny
Jakość wypowiedzi
Elementy środowiskaKomunikacja niewerbalna służy:
Wyrażaniu emocji ( zwężasz usta, zaciskasz, wpatrujesz się intensywnie- jesteś zły) Przenoszeniu postawy (uśmiechasz się, nasilasz kontakt wzrokowy- lubię cię)
Informacja o cechach osobowości ( zdecydowany ton głosu, gestykulujesz- jestem otwarty) Ułatwianiu komunikacji werbalnej (obniżasz ton głosu, spoglądasz przed siebie, pokazujesz, że teraz partner może mówić)Zasada 10/30/60- Zasada dotycząca skutecznego przekazu
-
W 10 % zależy od tego co mówimy
-
W 30% jest konsekwencją jak mówimy (ton głosu, sposób artykułowania, precyzja wypowiedzi)
-
W 60% zależy od mowy ciała, a więc zachowań towarzyszących rozmowie i sygnalizujące nasze nastawienie psychiczne
Bariery i zakłócenia komunikowania
Na każdym jego etapie mogą wystąpić zakłócenia i bariery komunikowania.
Zakłócenia psychologiczne – występują one u odbiorcy w układzie dekodującym. Spowodowane odmiennością przekonań odbiorcy: negatywne nastawienie, nieśmiałość, brak zainteresowania problemem, zbyt duże zaangażowanie emocjonalne. Bariery i zakłócenia komunikowania przejawiają się w lekceważeniu słuchaczy, braku koncentracji, monotonność wypowiedzi, nieumiejętność słuchania, zmęczenie. Zakłócenia semantyczne – spowodowane niezrozumieniem przez odbiorcę przekazywanych symboli (np. nieznajomością znaczenia danych słów, bądź w znaczeniu innym dla nadawcy i dla odbiorcy). Zaliczamy do nich zniekształcenie informacji, niezrozumiałą tematykę, niezrozumiałą terminologię czy język. Zakłócenia fizyczne i środowiskowe obejmują: hałas, temperaturę, miejsce, pora dnia, presja czasu, zbyt duża liczba uczestników
Bariery komunikacyjne to leżące w nas samych przeszkody, które nie pozwalają nam słuchać naprawdę, słuchać prawdziwie, słuchać aktywnie.
PORÓWNYWANIE: podczas rozmowy próbujesz ocenić, kto jest mądrzejszy, bardziej kompetentny, kto ma lepiej.
DOMYŚLANIE SIĘ: Ty wiesz lepiej, co rozmówca chce powiedzieć, osoba zaczyna mówić, a Ty opowiadasz.
PRZYGOTOWYWANIE ODPOWIEDZI: w myślach przygotowujesz odpowiedź, już się do niej przygotowujesz.
OSĄDZANIE: gdy na początku negatywnie ocenisz osobę, to raczej nie zainteresuje Cię to, co ma do powiedzenia.
SKOJARZENIA: słuchasz rozmówcy i nagle to, co mówi uruchamia łańcuch skojarzeń w Twojej głowie, odpływasz.
UTOŻSAMIANIE SIĘ: cokolwiek powie Twój rozmówca, odnosisz się do swojego doświadczenia, przerywasz i zaczynasz swoją opowieść.
UDZIELANIE RAD: już po kilku zdaniach zaczynasz generować pomysły na rozwiązania, dobre rady, nawet jeśli nie jesteś o to proszony / proszona.
PRZEKONANIE O SWOJEJ RACJI: zrobisz wszystko w rozmowie, nawet nagniesz pewne fakty, żeby postawić na swoim zdaniu, opinii.
ZMIANA TORU: gdy tylko pewien wątek rozmowy jest niekomfortowy dla Ciebie, przestawiasz rozmowę na inny tor.
ZJEDNYWANIE: chcesz by Cię lubiano, chcesz być miły/miła, więc zgadzasz się na wszystko, co mówi Twój rozmówca.
Przykłady barier komunikacyjnych:
Krzyk lub groźby: Jeśli tego nie zrobisz, to pożałujesz ...
Osadzanie: Mylisz się... Źle robisz...
Krytykowanie: Jesteś beznadziejny...
Moralizowanie: Powinno się zawsze...
Zaprzeczanie: Chyba przesadzasz... Na pewno nie było tak źle...
Nadmierne wypytywanie: Jak się wtedy zachowałaś? Co powiedziałaś? A on, co na to odpowiedział?Zawstydzanie: Jak było można tak się zachować...Generalizacja: Ty zawsze wszystko zepsujesz...
Brak precyzji: Kiepsko. Słabo się starasz ...
Niezrozumiały, niedostosowany do rozmówcy język.
Techniki aktywnego słuchania
-
Służą lepszemu zrozumieniu przekazywanych treści i poznaniu intencji nadawcy, bądź wytworzeniu dobrej atmosfery podczas rozmowy, co wpływa na efektywne porozumiewanie się. Zaliczamy do nich: PARAFRAZĘ, WYJAŚNIENIE, WSPÓŁODCZUWANIE, DOWARTOŚCIOWANIE, KOMUNIKAT „JA”
Ø PARAFRAZA
„Streszczenie słów” rozmówcy. Korzystamy z niej wówczas, gdy chcemy sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy sens wypowiedzi innych. Np.: Jeżeli Cię dobrze zrozumiałam, masz na myśli... Chcesz powiedzieć, że... Jesteś zdania, że... Chodzi Ci o... Popraw mnie, jeśli się myl. Sądzisz, że... Jeśli Cię dobrze zrozumiałam, sugerujesz mi ...itp.Ø WYJAŚNIENIE
Czyli zadawanie pytań w celu uporządkowania, konkretyzacji ważnych szczegółówØ WSPÓŁODCZUWANIE
Przekazywanie rozmówcy poprzez gesty, mimikę czy słowa, Że rozumiemy jego uczucia i nastrój i sami doświadczamy podobnie sytuacji Szczególnie ważne w przypadku dzieciØ DOWARTOŚCIOWANIE
Wypowiedzenie lub podkreślenie w rozmowie dobrych stron naszego rozmówcy, odwołanie się do pozytywnych doświadczeń w przeszłości w celu wytworzenia dobrej atmosfery rozmowy Szczególnie ważne w przypadku dzieci np.. Dziękuję Ci za to, że się ze mną dzielisz tą sytuacją. Ćwiczenie Wyrażanie uznania, pochwałyKOMUNIKAT „JA”
Sposób przekazania innej osobie informacji o przeszkadzających nam zrachowaniach tej osoby, nie zagrażający jej, nie budzący lęku ani agresji. Ważne aby nauczyć dzieci tej formy zachowania – bycia asertywnym.
Akcentuje nadawcę, jego stan emocji, sytuacji lub zachowań. Pozwalając na wyrażanie siebie, ale także w relacji z inną osobą, pozytywne lub negatywne. Komunikat JA to zdanie, które opisuje co się dzieje ze mną, gdy Ty..... Czuję się fantastycznie, gdy nieoczekiwanie zabierasz pomagasz mi w porządkach. Czuję się nieswojo, gdy mówisz do mnie podniesionym tonem.
Komunikat JA to opisu wydarzeń, faktów, opisu reakcji nadawcy na nie ( uczucia, myśli, działanie)Przejawem komunikatu TY jest etykietowanie i ocenianie: Np. Ty się wiecznie spóźniasz!
Pozostałe techniki komunikacyjne
Ø ODZWIERCIEDLENIE
Mówimy rozmówcy, jakie naszym zdaniem są jego uczucia np. widzę, że jesteś bardzo zadowolona. Czuje, że smutno jest Ci z tego powodu. Widzę, że Cię zdenerwowałam. Wygląda na to, że jesteś bardzo zadowolona itp.Ø KLARYFIKACJA
Wybranie/skoncentrowanie się na sprawie najważniejszej. Prosimy o bardziej precyzyjne wyjaśnienie problemu/sprawy. Np. Która z tych spraw, o których mówisz, jest dla Ciebie najważniejsza? Jak planujesz to zrobić? Czym proponujesz się teraz zająć? Wiem, że masz dużo spraw, ale co konkretnie zamierzasz zrobić w tej sprawie? Powiedz, co najpierw powinniśmy zrobić?Zasady skutecznego porozumiewania się:
-
nie oceniajmy
-
nie dawajmy „dobrych rad”
-
dbajmy o prostotę i przejrzystość języka
-
unikajmy „gadulstwa”
-
sprawdzajmy poprzez zadawanie pytań, czy jesteśmy zrozumiali
-
dostosujmy tempo i ton głosu
-
uważnie słuchajmy
-
nie wyciągajmy informacji na siłę
-
zadbajmy o komfort rozmowy
-
sprawdźmy dostępny nam czas
-
dobierzmy odpowiednie miejsce
Przestrzegajmy się przed:
-
słuchaniem w milczeniu z „kamienną twarzą”
-
unikaniem kontaktu wzrokowego
-
nerwowym spoglądaniem na zegarek i rozglądaniem się wokoło
-
zadawaniem pytań zamkniętych, na które odpowiada się „tak” lub „nie”
Ewa Ciesielska Psycholog szkolny