- PSYCHOLOG i PEDAGOG SZKOLNY
- Materiały pedagog
- LOGOPEDA SZKOLNY
- Logopeda przedszkolny
- ZADANIA LOGOPEDY
- KONKURSY LOGOPEDYCZNE
- Etapy kształtowania mowy dziecka
- Ciekawe minki-spróbuj i Ty
- Etapy terapii logopedycznej wraz z przykładami ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych, słuchowych
- TURNIEJ LOGOPEDYCZNY
- EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
- Dysleksja rozwojowa uczniów
- Depresja u dzieci i nastolatków. Na co zwracać uwagę?
- Dziecko w rozwodzie
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- 7 ćwiczeń do pracy z uczniami z dysleksją
- Jak motywować dziecko do nauki?
- Najważniejsze zasady korzystania z internetu
- Zasady korzystania z platformy Ms Teams
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Uzależnienie od internetu, gier, komputera
- Dbajmy o dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców
- Jak skutecznie zrozumieć się w rodzinie
Najważniejsze zasady korzystania z internetu
Powinniśmy się ich trzymać, żeby korzystanie z internetu mogło być miejscem, w którym bezpiecznie spędzamy czas.
1. Reaguj
Jeśli widzisz hejt, reaguj. Zgłoś komentarz do administratora, pokaż, że nie zgadzasz się na złe traktowanie innych. Nie bądź w sieci bezczynny, tak jak nie byłbyś bezczynny widząc na ulicy maltretowane dziecko.
2. Nie daj się
Postaw granicę. Napisz hejterowi, że jest hejterem. Pokaż, że trzymasz głowę wysoko, że w sieci nie ma miejsca na obelżywe słowa. Zamanifestuj, że #jestnaswiecej – niech przyłączą się do Ciebie inni, którzy nie akceptują chamstwa. Bądź asertywny.
3. Keep calm
Nie daj się sprowokować, odpisuj spokojnie i rzeczowo. Zawsze staraj się o konstruktywną, kulturalną dyskusję. Bądź dostojny, jak angielska królowa. Możemy przecież pięknie się różnić.
4. Rozmawiaj
Ktoś Cię zmieszał z błotem? Zdarza się… Porozmawiaj o tym z bliskimi, nie zamykaj się w sobie. Zobaczysz, że #jestnaswiecej, że niejedna osoba ma już podobne doświadczenia za sobą i będzie dla Ciebie wsparciem.
5. Broń słabszych
Widzisz, jak obrażają, wyśmiewają innych? Wstaw się za ofiarą, pozytywnie komentuj, okaż jej wsparcie. Nie bój się chronić tych, którzy mają mniej siły.
6. Hejt bez lajków
Nigdy nie szeruj ani nie lajkuj hejtu. Nieważne, czy to komentarz, czy obrazek, który kogoś obraża – nie wzmacniaj jego siły. Nie „nakręcaj” innych. Nawet, jeśli coś w pierwszej chwili wydaje się zabawne, przed kliknięciem „Lubię to” warto się trzy razy zastanowić: czy to nie wyrządzi nikomu krzywdy?
7. Przede wszystkim szacunek
Nigdy nie upokarzaj drugiej osoby. Zastanów się, czy miło byłoby Ci przeczytać pod swoim adresem komentarz, który masz ochotę wpisać. Czy powiedziałbyś tak komuś najbliższemu, kogo bardzo cenisz?
8. Argumenty
Nigdy nie krytykuj kogoś za wygląd, pochodzenie, rodzinę, religię czy orientację. Używaj rzeczowych argumentów. Wytęż głowę i nie oszczędzaj Google’a. Szukaj potwierdzeń w badaniach, liczbach, autorytetach, doświadczeniach, analogiach.
9. Power off
Masz ochotę napisać komentarz, w którym wylejesz to, co kipi wewnątrz? Lepiej odłóż telefon, odejdź od komputera, ochłoń. Popatrz przez okno, weź trzy głębokie wdechy i przypomnij sobie, że po drugiej stronie siedzi człowiek taki jak Ty.
10. Popsułeś – napraw
Zdarza się, że już za późno – że komuś się od nas już dostało. Nie ma co się zamartwiać. Pomyśl o człowieku. Nie bój się skasować komentarza, a ofiarę hejtu – po prostu przeprosić.
Tekst na podstawie kampanii #jestnaswiecej Fundacji Orange'a