- PSYCHOLOG i PEDAGOG SZKOLNY
- Materiały pedagog
- LOGOPEDA SZKOLNY
- Logopeda przedszkolny
- ZADANIA LOGOPEDY
- KONKURSY LOGOPEDYCZNE
- Etapy kształtowania mowy dziecka
- Ciekawe minki-spróbuj i Ty
- Etapy terapii logopedycznej wraz z przykładami ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych, słuchowych
- TURNIEJ LOGOPEDYCZNY
- EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
- Dysleksja rozwojowa uczniów
- Depresja u dzieci i nastolatków. Na co zwracać uwagę?
- Dziecko w rozwodzie
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- 7 ćwiczeń do pracy z uczniami z dysleksją
- Jak motywować dziecko do nauki?
- Najważniejsze zasady korzystania z internetu
- Zasady korzystania z platformy Ms Teams
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Uzależnienie od internetu, gier, komputera
- Dbajmy o dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców
- Jak skutecznie zrozumieć się w rodzinie
7 ćwiczeń do pracy z uczniami z dysleksją
Ćwiczenia mają na celu utrwalenie znajomości schematu ciała, części ciała, stronności; podczas zajęć intensywnie pracują oczy, dzieci także ćwiczą ruchy naprzemienne.
Jeżeli, jako rodzice, zauważyliśmy że nasze dziecko ma problemy z czytaniem, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, to czy wzrok naszej pociechy jest dobry. Zdarza się, że oprócz okulisty, potrzebna będzie wizyta u ortooptysty. Jeżeli wykluczymy już jakiekolwiek wady wzroku, możliwe, że nasze dziecko ma problemy natury dyslektycznej. (patrz artykuł na stronie naszej szkoły) o dysleksji rozwojowej.
Poniżej kilka propozycji, które ułatwią życie z dysleksją.
Propozycje ćwiczeń
1. Magiczny znak – warto spróbować
Można podarować dziecku sznureczek, wstążeczkę, bransoletkę, pierścionek – koniecznie do noszenia na lewej ręce. Może być kropka, pieczątka lub naklejany tatuaż – dużo jest możliwości, aby zaznaczyć lewą rękę. Można w tajemnicy wytłumaczyć dziecku, jaka jest rola sznureczka. Zadaniem niezwykłego znaku jest pomoc w kontrolowaniu przez dziecko, od której strony zaczynamy czytanie. Wystarczy położyć ręce na stoliku, a książkę z tekstem pomiędzy nimi. Od razu wiadomo, od której strony rozpocząć czytanie.
2. Prawe oko, lewa stopa
Forma zajęć: grupowe – lekcja, zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne dla dzieci w wieku starszo-przedszkolnym i wczesnoszkolnym lub później, jeśli potrzebują ćwiczeń utrwalających nazwy części ciała.
Potrzebne: małe karteczki samoprzylepne, długopis, kredki, marker, arkusz szarego papieru, nożyczki, sznureczki odpowiadające ilości dzieci biorących udział w zabawie.
Przygotowanie: na karteczkach zapisujemy różne części ciała (np. prawe ucho, lewe ramię, prawy łokieć, prawe kolano, lewa stopa, prawa pięta, prawe udo, nos, brzuch).
Przebieg: Wybieramy chętne dziecko i zachęcamy do położenia się na dużym arkuszu papieru. Inne dziecko z pomocą nauczyciela odrysowuje kredką kontury leżącego dziecka. Odrysowaną sylwetkę warto poprawić markerem. Kontury można wyciąć. Przywiązujemy sznureczki na prawym nadgarstku każdego dziecka. Wszyscy sprawdzają, czy sznureczki są na właściwym ręku – mogą podawać sobie dłonie, jak w geście powitania.
Na przygotowanej już papierowej postaci kładzie się kolejne, wyznaczone dziecko. Zwracamy uwagę dzieci na to, gdzie leżące dziecko ma prawą rękę (gdzie jest sznureczek). Dziecko wstaje, a inna osoba rysuje kredkami sznureczek na prawej dłoni papierowej postaci.
Dzieci dostają od nauczyciela karteczki z napisami nazywającymi części ciała. Jeśli pojawiają się trudności z ich przeczytaniem – nauczyciel czyta treść. Każdy uczeń nakleja swoją karteczkę na właściwym miejscu.
Jeśli dzieci sprawnie czytają, można je poprosić, aby odwróciły się od sylwetki z karteczkami – nauczyciel w tym czasie odkleja jedną karteczkę i przykleja ją w nieprawidłowym miejscu. Potem dzieci odwracają się do papierowego człowieka i próbują odnaleźć karteczkę, która jest w złym miejscu. Dziecko, które pierwsze znajdzie kartkę i przeczyta na głos cześć ciała, odkłada ją we właściwe miejsce.
Jeśli jest taka możliwość można powiesić papierowego człowieka w widocznym miejscu, np. na drzwiach sali.
3. Spotkajmy się w ogródku
Cel: ćwiczenia proprioceptywne (czucie głębokie związane z informacją pochodzącą z mięśni, ścięgien i stawów), praca nad napięciem mięśniowym, odczuwaniem swojego ciała, jego siły.
Forma zajęć: grupowe – lekcja, zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne dla dzieci (przedszkole i szkoła podstawowa).
Potrzebne: rysunek/zdjęcie ogrodu, kolorowa taśma klejąca lub taśma izolacyjna, nożyczki, małe zabawki: przytulanki, samochodziki, wolna przestrzeń na podłodze bez wykładziny (przestrzeń „poślizgu”).
Przygotowanie: na podłodze kładziemy obrazek prezentujący ogród. Wspólnie z dziećmi „budujemy ogrodzenie” z taśmy klejącej (przyklejamy ją do podłogi wokół obrazka). Potem zabieramy papierowy obrazek zostawiając tylko „ogrodzenie”. Tłumaczymy, ze to jest nasz ogród.
Przebieg: Dzieci siadają wokół w odległości około metra od naklejonego ogrodzenia. Każdy wybiera po jednej lub kilka małych zabawek i układa je na podłodze przed sobą. Na sygnał nauczyciela każde dziecko po kolej popycha swoją zabawkę w taki sposób, aby płynnym ruchem wjechała dokładnie do ogrodu. Ćwiczenie prawdopodobnie pokaże dzieciom, że trudno jest za pierwszym razem tak dostosować siłę ruchu, aby trafić dokładnie do wyznaczonego miejsca. W miarę ćwiczeń coraz łatwiej o wyczucie. Przy kolejnych próbach można zwiększać odległość, zmieniać zabawki.
4. Daleko – blisko
W świecie smartfonów nasze oczy dużo czasu dostosowują się, dostrajają do patrzenia do bliży. Pamiętajmy o tym, że patrzenie w dal także jest bardzo potrzebne naszym oczom. Coraz trudniej znaleźć dużą pustą przestrzeń, gdzie możemy popatrzyć daleko przed siebie. Wykorzystajmy różne sytuacje w pracy z dzieckiem, aby skupiać wzrok na odległości kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Kiedy patrzymy daleko za okno na panią w czerwonej czapce, na chłopca z plecakiem czy pana z pieskiem, soczewka oka dostosowuje swój kształt do ostrego widzenia. Kiedy przerzucamy spojrzenie na przedmiot blisko soczewka potrzebuje czasu na dopasowanie kształtu i ponowne złapanie ostrości. Oko pracuje. To bardzo cenne ćwiczenie dla oka.
Cel: ćwiczenia mięśni oczu.
Forma zajęć: indywidualne, ewentualnie w małych grupach – zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne dla każdej grupy wiekowej.
Potrzebne: dostęp do okna z widokiem na otwartą przestrzeń, kawałeczek kartki lub mała kulka z plasteliny.
Przebieg: Można przykleić małą papierową kropeczkę (ewentualnie z kawałeczka plasteliny) na oknie i zaproponować dziecku, aby skupiło na niej wzrok. Następnie prosimy dziecko, aby spoglądając za okno, znalazło np. pana z pieskiem. Potem znów spogląda na kropkę na oknie (patrzenie blisko) i po raz kolejny na panią z dzieckiem (patrzenie daleko).
5. Skoczek
Cel: Utrwalanie nazw części ciała.
Forma zajęć: indywidualne/w parze – zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Potrzebne: mała maskotka o imieniu Skoczek.
Przygotowanie: Przedstawiamy dziecku maskotkę. Nazywa się Skoczek, ponieważ lubi skakać po ludziach, po całym ich ciele. Należy szybko powiedzieć, gdzie skoczył Skoczek (nazwać część ciała), aby maskotka mogła skakać dalej.
Przebieg: Maskotka w rękach nauczyciela skacze na głowę, na ucho (prawe, lewe), na szyję, kark, policzek (prawy, lewy), na udo, łydkę, kolano, stopę, itd. Zadaniem dziecka jest nazywanie części ciała.
Możliwości: można zaprosić do zabawy kolejne dziecko, które będzie poruszało Skoczkiem. Zabawa może odbywać się w parach w małej grupie dzieci, monitorowana przez osobę prowadzącą zajęcia.
6. GPS
Cel: Ćwiczenie umiejętności rozpoznawania stronności przez dzieci (prawo, lewo, góra, dół).
Forma zajęć: grupowe – lekcja, zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne, praca w parach dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Potrzebne: Schematyczna mapa miasteczka.
Przygotowanie: Rysujemy mapę miasteczka (wspólnie z dziećmi wymyślamy jego nazwę), zaznaczamy ulicę główną z ulicami bocznymi, można dorysować domy. Zaznaczamy centrum miasta, punkt charakterystyczny.
Przebieg: Wybieramy jedno dziecko, przewodnika, któremu w tajemnicy pokazujemy, gdzie należy dojść. Inne dziecko wyrusza na wycieczkę. Wycieczkowicz podąża palcem wedle wskazówek przewodnika – w prawo, w lewo, w górę, w dół. Kiedy dojdzie do celu, wpisuje pod miejscem docelowym swoje imię. Potem następuje zamiana ról, tak, aby każdy mógł być przewodnikiem i wycieczkowiczem.
7. Gdzie łokieć, gdzie kolano
Cel: Utrwalanie części ciała i rozpoznawania stronności przez dzieci, ćwiczenie ruchów naprzemiennych, utrwalanie nazw kolorów.
Forma zajęć: grupowe – lekcja, zajęcia świetlicowe lub terapeutyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Potrzebne: kolorowe kartki z bloku A4 (4 kartki w 6 różnych kolorach, np.4 czerwone, 4 zielone, 4 żółte, 4 białe, 4 niebieskie, 4 różowe), karteczki z opisanymi częściami ciała (załącznik Części ciała), kostka z kolorowymi ściankami (w kolorach kartek).
Przygotowanie: Przygotowujemy kostkę, tak, aby każda ścianka miała inny kolor (w kolorach naszych kartek z bloku) – można obkleić papierem kolorowym zwykłą kostkę do gry, albo inną dowolną, jaką dysponujemy. Kolorowa kostka może się przydać do innych ciekawych zabaw.
Wycinamy kartki z nazwami części ciała (załącznik Części ciała) – w ilości minimum dwa komplety na jedno dziecko biorące udział w zabawie (tak, aby części ciała powtarzały się kartkach), tzn. jeśli w zabawie bierze udział troje dzieci, to potrzebujemy co najmniej 6 kompletów kartek z nazwami części ciała. Rozkładamy (najlepiej wspólnie z dziećmi) kolorowe kartki (6 kartek na 4 kartki) na podłodze w formie dużego prostokąta, tak aby stykały się ze sobą (podana propozycja ułożenia).
Przebieg: Dzieci po kolei losują kartkę, czytają głośno wylosowaną część ciała (jeśli technika czytania wymaga wsparcia, możemy pomóc dziecku lub wyznaczyć pomocnika). W dalszej części gry kartkę można pokazać palcem lub inną częścią ciała. Po przeczytaniu części ciała gracze rzucają kostką z kolorami. Jeśli pozycja dziecka w grze nie sprzyja rzucaniu kostką, może wyznaczyć pomocnika. Jeśli np. Zuzia wylosuje „lewy łokieć” i wyrzuci na kostce kolor niebieski to dotyka łokcia, mówi „LEWY ŁOKIEĆ NA NIEBIESKI” układa swój lewy łokieć na niebieskiej kartce. Kolejna osoba losuje swoją część ciała i kolor i dołącza do gry.
Kiedy Zuzia ma kolejny ruch i np. wylosuje powtórnie lewy łokieć i kolor czerwony, przekłada łokieć na czerwoną kartkę.
Jeśli przy kolejnym rzucie Zuzia wylosuje lewą dłoń i różowy kolor – pokazuje ją i nazywa, po czym kładzie dłoń na różowym prostokącie.
Ważne, aby w grze brało udział kilkoro dzieci. Zabawa wywołuje dużo śmiechu, radości, ćwiczy równowagę i pracę w grupie. Potrzebna jest opieka osoby dorosłej i czuwanie nad bezpieczeństwem podczas zabawy.
Na podstawie artykułu:
https://epedagogika.pl/motoryka-duza/7-cwiczen-dla-dzieci-z-dysleksja-2107.html