• ZIELNIK

Jarząb pospolity Wiąz górski Orzech włoski Tuja
          Robinia akacjowa Jesion wyniosły Kasztanowiec zwyczajny Daglezja
          Dąb szypułkowy

Jak wykonać zielnik? - instrukcja dla ucznia

W jakim celu wykonuje się zielnik?

Wykonanie zielnika ma na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków roślin, poznanie siedlisk, w których występują.

Jaki wybrać temat?

Każdy dobry zielnik powinien mieć temat umieszczony na stronie tytułowej. Im ciekawszy temat, tym ciekawszy zielnik, np. „Zielnik jesiennych liści drzew i krzewów”. Oprócz tytułu na stronie tytułowej powinno widnieć imię i nazwisko tego, kto zielnik wykonał i klasa, do której chodzi.

Jakie rośliny zbierać i jak je rozpoznać?

Rośliny muszą pasować do tematu. Nie wolno umieszczać w zielniku roślin chronionych! Aby zebrać odpowiednie rośliny i właściwie je rozpoznać należy w terenie wstępnie określić gatunek na podstawie ilustrowanego przewodnika. Należy to zrobić jeszcze przed zebraniem rośliny – pozwala to na unikniecie zerwania rośliny chronionej. Starajmy się określić dokładnie nazwę rośliny – powinna być dwuczłonowa, np. olsza czarna, klon polny.

Jak suszyć rośliny?

Rośliny suszy się wkładając je między 3-4 kartki gazety codziennej(nieodpowiednia jest gazeta ze śliskimi kartkami, papier kredowy itp.). Gazetę z roślinami należy przycisnąć kilkoma ciężkimi książkami. Nie wsadzajmy roślin między strony książek, gdyż mogą się pogiąć i poplamić od soku roślin. Jeśli zachodzi taka potrzeba można wymienić gazety podczas suszenia. Korzeń (i całą roślinę) należy oczyścić z ziemi. Jeśli roślina jest duża można zasuszyć jej typowe części albo pozginać pędy.

Jak powinna wyglądać kartka z zielnika?

Na środku strony A-4 przyklejamy roślinkę za pomocą taśmy „gęsia skórka” lub innej. W prawym dolnym rogu umieszczamy metryczkę na której zapiszemy podstawowe dane o roślinie. Przykładowa metryczka wygląda tak:

Gatunek: Ziarnopłon wiosenny
          Miejsce znalezienia rośliny: ogródek przy ul. Słonecznej we Debogórzu
          Data zbioru: 12.09.2016
          Zebrał(a) i oznaczył(a): Kasia Zielińska

Oznaczyć=określić, jaki to gatunek

Wszystkie karty zielnikowe wkładamy luźno do teczki wiązanej na sznurek albo robimy w nich dziurki i przewiązujemy je tasiemką. Można też włożyć je do plastikowych koszulek i spiąć razem. Nie ma potrzeby opisywania roślin na komputerze – można to zrobić ręcznie. Lepiej żeby karty zielnikowe nie były spięte na stałe, np. zszywaczem, bo te najładniejsze wyeksponujemy w szkole, np. wieszając na gazetce ściennej.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy zakładaniu zielnika?
          - brak tematu
          - niepoprawne rozpoznanie rośliny
          - zamieszczanie roślin chronionych
          - nazwy ludowe zamiast fachowych