• MUZYKA

ĆWIERĆNUTA, PÓŁNUTA, CAŁA NUTA

Nuty pokazują nam zarówno które dźwięki mamy grać i jaki mają czas trwania. Miarą długości dźwięku jest uderzenie ("raz").

GRUPOWANIE NUT

Zapisany utwór muzyczny podzielony jest za pomocą pionowych kresek zwane taktami. Oznaczenie taktowe mówi ile uderzeń ma każdy takt. Oznaczenie taktowe umieszcza się na początku utworu, zaraz po kluczu.

Rysunek 5 - 3 KB

Górna liczba oznaczenia taktowego mówi nam ile jednostek miarowych oznaczonych przez liczbę dolną jest w jednym takcie. Na przykład:

• 3/4 - oznacza, że w jednym takcie są trzy ćwierćnuty,

• 2/2 - oznacza, że w jednym takcie są dwie półnuty,

• 2/1 - oznacza, że w jednym takcie są dwie całe nuty.

Bardzo rzadko się zdarza, że przez cały utwór utrzymywana jest jedna wartość muzyczna. Dlatego wprowadzono podział nut w muzyce; cała nuta dzieli się na dwie półnuty, jedna półnuta dzieli się na dwie ćwierćnuty (rys. 6).

Rysunek 6 - 2 KB

PRZYKŁAD DO ZAGRANIA

Spróbujmy zagrać poniższy utworek. Oznaczenie taktowe 4/4 mówi, że każdy takt ma długość czterech ćwierćnut. Liczmy równo wraz z upływającymi sekundami: "raz, dwa, trzy, cztery".

Rysunek 7 - 7 KB

8. KROPKA PRZY NUCIE

• ZAJĘCIA TECHNICZNE

Wymiarowanie - jego sposoby i elementy

Wymiarowanie jest jedną z najważniejszych czynności związanych ze sporządzeniem rysunku technicznego. Umożliwia ono odczytanie rysunku i wykonanie przedmiotu zgodnie z wymaganiami konstruktora. Rysunek techniczny będący podstawą wykonania przedmiotu, narysowany bez wymiarów albo z błędami i brakami w zakresie wymiarowania nie ma żadnej wartości.

Zatem, wymiarowanie to nic innego niż podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii, liczb i znaków wymiarowych. Przy czym bardzo ważne jest to, że w technice wymiary zawsze podajemy w [mm].

Z wymiarowaniem związane jest pojęcie wymiaru rysunkowego. Jest to wartość liczbowa wyrażona w określonych jednostkach, której formę graficzną stanowi zespół linii, znaków i liczb.

Elementy wymiarowe
        Podstawowe elementy rysunku technicznego stosowane podczas wymiarowania
        Element Opis
        Linia wymiarowa