Szkoła promująca Zdrowie - certyfikat 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów Program "Śniadanie daje moc" Bez Śniadania nie ma naucznia ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM Grupy kolorystyczne warzyw i owoców Profilaktyka próchnicowa Chroń Dziecięce Uśmiechy SZTUKA PICIA WODY Wady postawy PIERWSZA POMOC -Filmy instruktażowe Dbaj o serce DOPALACZE WSZAWICA Eko-Edukacja- segregacja śmieci EKOZNAKI NIE DAJ SIĘ GRYPE

Promocja zdrowia

Szkoła promująca Zdrowie - certyfikat

Definicja zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest następująca:

"Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)."

Zespół Szkoły Podstawowej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dębogórzu rozpoczął starania o przyjęcie naszej szkoły do ogólnopolskiej sieci szkół promujących Zdrowie. Program ten polega na realizacji w codziennym życiu celów jakie przewiduje program. A są nimi:

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
  • zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom
    i pracownikom realnych i atrakcyjnych możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
  • umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie w nich poczucia własnej wartości,
  • zapewnianie sprzyjającego zdrowiu środowiska do pracy i nauki,
  • włączenie edukacji zdrowotnej uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
  • wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
  • włączenie do działań szkoły służby zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Cała społeczność zarówno szkolna jak i lokalna musi ze sobą ściśle współpracować, aby osiągnąć cel jakim jest otrzymanie Certyfikatu i tytułu „Szkoła Promująca Zdrowie”

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Tworzenie SzPZ jest długotrwałym, w zasadzie niekończącym się procesem, gdyż w miejsce problemów rozwiązanych przez społeczność szkolną pojawiają się nowe, wymagające podejmowania kolejnych działań.

Naszym podstawowym zadaniem jest przedstawienie naszych działań w zakresie edukacji prozdrowotnej. Po roku takich przygotowań będziemy ubiegać się o przyjęcie nas do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Kolejnym etapem będzie realizacja kolejnych działań konsekwentnie z rozpowszechnieniem ich na środowisko lokalne.

Standardy szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej (w tym rodzicom) zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
  2. Zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający:

- uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej (w tym rodziców)

i społeczności lokalnej,

- skuteczności i długofalowości działań.

1. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników oraz dąży do zwiększenia jej jakości i skuteczności.
  2. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
  3. satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów i pracowników,
  4. zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
  5. uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej
  6. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu

samopoczuciu uczniów i pracowników.

Zespół Szkoły Podstawowej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego

w Dębogórzu promuje zdrowie poprzez:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

• wycieczki szkolne,
  • gimnastyka korekcyjna,
  • zajęcia taneczne,
  • "Zielona Szkoła",
  • Wiosenny Bieg Ekologiczno -Przyrodniczy,
  • sportowy "Dzień Dziecka".

ODŻYWIANIE

• "Owoce w szkole" - klasy I-III,
  • „Szklanka mleka” - klasy 0-VI,
  • układanie jadłospisu stołówki szkolnej,
  • gazetka szkolna o zdrowiu,
  • pogadanki na temat zasad prawidłowego odżywiania,
  • kącik do spożywania drugiego śniadania na stołówce szkolnej,
  • wykonanie pożywnych kanapek na lekcjach techniki w klasie IV.

HIGIENĘ

• program fluoryzacji zębów,
  • pogadanki pielęgniarki szkolnej na temat prawidłowego czyszczenia zębów,
  • pogadanki na temat higieny okresu dojrzewania,
  • eksponowanie zasad dobrego zachowania się i pozostawianie czystości w toaletach,
  • zakup środków czystości - ręczniki papierowe i mydło w płynie.

• Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Obrońców Kępy Oksywskiej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego
    p. Małgorzata Marjańska – 501 071 321