• Szkoła promująca Zdrowie - certyfikat

Definicja zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest następująca:

"Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)."

Zespół Szkoły Podstawowej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dębogórzu rozpoczął starania o przyjęcie naszej szkoły do ogólnopolskiej sieci szkół promujących Zdrowie. Program ten polega na realizacji w codziennym życiu celów jakie przewiduje program. A są nimi:

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
          • zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom
            i pracownikom realnych i atrakcyjnych możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
          • umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie w nich poczucia własnej wartości,
          • zapewnianie sprzyjającego zdrowiu środowiska do pracy i nauki,
          • włączenie edukacji zdrowotnej uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
          • wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
          • włączenie do działań szkoły służby zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Cała społeczność zarówno szkolna jak i lokalna musi ze sobą ściśle współpracować, aby osiągnąć cel jakim jest otrzymanie Certyfikatu i tytułu „Szkoła Promująca Zdrowie”

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Tworzenie SzPZ jest długotrwałym, w zasadzie niekończącym się procesem, gdyż w miejsce problemów rozwiązanych przez społeczność szkolną pojawiają się nowe, wymagające podejmowania kolejnych działań.

Naszym podstawowym zadaniem jest przedstawienie naszych działań w zakresie edukacji prozdrowotnej. Po roku takich przygotowań będziemy ubiegać się o przyjęcie nas do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Kolejnym etapem będzie realizacja kolejnych działań konsekwentnie z rozpowszechnieniem ich na środowisko lokalne.

Standardy szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej (w tym rodzicom) zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
          2. Zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający:

- uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej (w tym rodziców)

i społeczności lokalnej,

- skuteczności i długofalowości działań.

1. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników oraz dąży do zwiększenia jej jakości i skuteczności.
          2. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
          3. satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów i pracowników,
          4. zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
          5. uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej
          6. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu

samopoczuciu uczniów i pracowników.

Zespół Szkoły Podstawowej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego

w Dębogórzu promuje zdrowie poprzez:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

• wycieczki szkolne,
          • gimnastyka korekcyjna,
          • zajęcia taneczne,
          • "Zielona Szkoła",
          • Wiosenny Bieg Ekologiczno -Przyrodniczy,
          • sportowy "Dzień Dziecka".

ODŻYWIANIE

• "Owoce w szkole" - klasy I-III,
          • „Szklanka mleka” - klasy 0-VI,
          • układanie jadłospisu stołówki szkolnej,
          • gazetka szkolna o zdrowiu,
          • pogadanki na temat zasad prawidłowego odżywiania,
          • kącik do spożywania drugiego śniadania na stołówce szkolnej,
          • wykonanie pożywnych kanapek na lekcjach techniki w klasie IV.

HIGIENĘ

• program fluoryzacji zębów,
          • pogadanki pielęgniarki szkolnej na temat prawidłowego czyszczenia zębów,
          • pogadanki na temat higieny okresu dojrzewania,
          • eksponowanie zasad dobrego zachowania się i pozostawianie czystości w toaletach,
          • zakup środków czystości - ręczniki papierowe i mydło w płynie.