Budynek szkoły z 1900 roku

Wieś Dębogórze  położona jest w północno-zachodniej, zalesionej części  Kępy Oksywskiej. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z 1224 roku. Nazwa wsi pochodzi od nazwy wzgórza : "Dębowa Góra".

Szkoła Podstawowa w Dębogórzu funkcjonowała już w XIX wieku. Dowodem na to są wzmianki w dokumentacji oświatowej. Była to szkoła powszechna dwuklasowa z jednym nauczycielem, do której uczęszczały dzieci z Dębogórza, Kazimierza i Suchego Dworu. Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Migott. Uczył w języku niemieckim. Kolejnym kierownikiem był pan Strogowski. W latach 1925-39 kierownictwo objął p. Edmund Duszyński. W tym czasie w szkole uczyło dwóch nauczycieli. Nie pochodzili oni z Wybrzeża, najczęściej z zaboru austriackiego.

W roku szkolnym 1935/36 istniały cztery oddziały łączone I z II i III z IV, ale nauka trwała pięć lat.

W czasie II wojny światowej budynek szkolny z 1900 roku uległ częściowemu zniszczeniu. Po wojnie kierownictwo objęła żona Edmunda Duszyńskiego - zamordowanego w Piaśnicy - Maria Duszyńska. Zajęcia z dziećmi rozpoczęła już w czerwcu 1945 roku.

Od 1 września 1955 roku naukę rozpoczęło 25 uczniów w klasach I - IV. Kierownikiem szkoły został Stanisław Żelewski.

W roku szkolnym 1960/61 został podniesiony stopień organizacyjny szkoły do siedmiu klas. Kierownikiem placówki został Ignacy Pobłocki. Piastował to stanowisko piętnaście lat. W 1975 roku  pana Ignacego Pobłockiego zastąpiła pani Regina Scheibe, a w roku szkolnym 1978/79 panią Reginę Scheibe   - pani Hildegarda Skurczyńska. Od 2008 roku funkcję tę sprawuje do chwili obecnej pani Halina Foltynowicz.

Nowsza część szkoły dobudowana w 1967 roku.
                                                                     Obecnie mieści się tu Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

W 1997 roku rozpoczęto pracę przy budowie  nowego budynku szkolnego, a 1 września 1999 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej części nowego  obiektu. Budowę zakończono dwa lata później i z początkiem roku szkolnego 2001/2002 rozpoczęły się zajęcia w szkole na miarę XXI wieku, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Najnowsza część szkoły oddana w całości do użytku
                                                                               1 września 2001 roku.